Fölöslegessé válnak az építők

Már két év sincs hátra a pekingi olimpiáig, és a kínai hatóságoknak mind nagyobb fejtörést okoz, mit tegyenek majd a létesítmények felépítésén foglalkoztatott, zömében vidékről toborzott milliós munkássereggel, amikor a munka befejeződik.

Jelenleg a kínai főváros szinte egyetlen óriási szabadtéri építkezés, épületek nőnek ki a földből, metróvonalakat fúrnak, utakat építenek, és még egy repülőteret is. A zajos, porba burkolódzó táj elmaradhatatlan részét alkotják a védősisakot viselő, paraszti öltözékű vándormunkások, akik előre gyártott, alkalmi szállásokon zsúfolódnak össze még a legelegánsabb negyedekben is.

- A verejtékünkkel építjük a várost - mondja egyikük, Csang, aki csak a vezetéknevét adja meg, mert attól tart, meggyűlik a baja a munkaadójával, ha kiderül, hogy nyilatkozott. 1200 jüan (32 ezer forint) fizetésének mintegy felét tudja megtakarítani, hogy hazaküldje a Pekingtől északra fekvő Hopej (Hobei) tartományban élő feleségének és 15 éves fiának.

Ezek a munkástömegek nem azt a képet sugározzák, amelyet Peking 2008-ban szeretne mutatni a világnak. A múlt héten a kínai média beszámolt arról, hogy a városi építési és környezetvédelmi bizottság tagjai legutóbbi tanácskozásukon azt javasolták, hogy amikor a munkálatok 2007 végén befejeződnek, az építőket küldjék vissza vidékre. Bár a munkások hazaküldéséről szóló információt a bizottság vezetője azonnal cáfolta, egyesek valószínűnek tartják a tömeges kiutasítást.

- Biztosra veszem, hogy a kormány talál majd módot arra, hogy kiutasítsa a vándormunkásokat, akik ideiglenes bejelentővel rendelkeznek csupán, és nem nélkülözhetetlenek - hangoztatja Robin Munro, a China Laborer Bulletin elnevezésű, a dolgozók jogait védő hongkongi szervezet kutatója. Emlékeztetett arra, hogy amikor Peking 1990-ben megrendezte az Ázsiai Játékokat, az akkor létesített stadionok építésében részt vett számos vándormunkást kiszorították a városon kívülre. Az egyik pekingi lap vezércikkben hívta fel a főváros vezetőit az olimpiát megelőző problémák megoldására, köztük a vándormunkások helyzetének rendezésére.

A kínai kormány az elmúlt néhány évben azt hangoztatta, eltökélt szándéka küzdeni az ellen, hogy kizsákmányolják a vándormunkásokat, akik, mivel nincs állandó tartózkodási engedélyük, nem részesülnek ugyanolyan juttatásokban - a társadalombiztosítás, az orvosi ellátás, a gyermekeik oktatása terén - mint a városok állandó lakosai. (MTI)

A japánok Romániában is gyilkos tempót diktálnak

"Embertelen munkakörülményeik" ellen tiltakoztak a bukaresti japán nagykövetség előtt a romániai Hunyad megye japán tulajdonú cégeinek szakszervezeti vezetői a minap. - A Hunyad megyei Sews és Toyota japán cégeknél az emberség és a munka törvénykönyve legelemibb szabályait is áthágják - nyilatkozta az egyik szakszervezet funkcionáriusa, aki társaival együtt mintegy tízezer alkalmazott nevében vonult a távol-keleti ország romániai külképviseletéhez. Elmondása szerint a japánok rengeteg túlórára és embertelen munkairamra kényszerítik az alkalmazottakat. A jónak tűnő fizetés sok ezer embert vonzott az alkatrészgyárakba, akik nem voltak tisztában a híres japán munkatempóval. Ráadásul a cég képviselői nem ismerik el a szakszervezetek létjogosultságát, gyakorlatilag nincs mód a tárgyalásra a vállalat vezetőségével. (F. J. Gy.)

Nem csak az építéshez, a bontáshoz is kell a kétkezi munka
Nem csak az építéshez, a bontáshoz is kell a kétkezi munka
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.