A demokráciáról nem dönthet az utca
Gati két közös tényezőt lát. Nem sikerült megfelelni a tömegek túlzott elvárásainak, miközben politikusok fűt-fát ígérnek, és a teljesítés elmaradásáért mindig mást hibáztatnak. A második probléma a jövedelemkülönbség, amely együtt jár a kapitalizmussal, ám sokak számára elfogadhatatlan. - Ezeket a problémákat persze demagóg politikusok jól kihasználják - tette hozzá.
Gati abban látja a probléma lényegét, hogy a magyar politikát két "utódpárt" határozza meg: a valaha kommunista MSZP és a valaha liberális Fidesz, s egyik sem képes újítani. - Gyurcsány Ferenctől eltekintve nincs a láthatáron komoly új vezető, és most éppen az ő személye körül tört ki politikai botrány - mondta a politológus. A Fidesz szerinte megrekedt a kommunistaellenességnél, és állandóan bizonyítani akarja, hogy már nem liberális, hanem nemzeti párt. Közben magáévá tette a szélsőjobb Nyugattal szembeni gyanakvását. Gati ugyanakkor megjegyezte, örömmel értesült arról, hogy a Fidesz egyes vezetői elhalasztották a szombati nagygyűlést, amely provokációkhoz vezethetett volna. A professzor szerint az egykor kommunista MSZP alapjában Nyugat-barát, és támogatja az üzleti élet fellendülését. Mégis, most, amikor népszerűtlen piaci reformokra van szükség, a párt vezetőinek egy része nyilvánvalóan azon munkálkodik, hogy Gyurcsányt megbuktassa, nem pedig azon, hogy vele együtt végrehajtsa a Gati szerint csak ideiglenesen népszerűtlen gazdasági reformokat. - Meggyőződésem, hogy ez volt Gyurcsány Ferenc májusi kirohanása mögött - mondta a professzor. Ha az MSZP nem támogatja a Gyurcsány-féle reformokat, ugyanaz a sors vár rá, mint a ma tízszázalékos népszerűséget élvező lengyel utódpártra.
- Nem lehet úgy politizálni, hogy állandóan a múlttal kívánunk elszámolni. A kérdés az, hogy mi lesz a jövővel - fejtette ki Charles Gati. Mint mondta, az utcán felvonuló tömegek semmilyen komoly gazdasági reformot nem akarnak, miközben a közgazdászok, és ami még fontosabb, az Európai Unió, illetve az üzleti világ képviselői is tisztában vannak azzal, hogy a Gyurcsány-féle változtatások nélkül az ország pénzügyi helyzete a katasztrófa szélén táncol. Nagy kérdés, hogy ha Gyurcsány távozásra kényszerül, az MSZP mennyire tudna együttműködni az SZDSZ-szel a reformok végrehajtásában. Hosszú távon viszont az a lényeg, hogy az eddig kiválóan működő magyar parlamentarizmus továbbra is felelősségteljesen tegye a dolgát, és ne hagyja, hogy a demokrácia jövőjéről utcai demonstrációk döntsenek. - Magyarország nem a Közel-Keleten van, nem Grúzia vagy Ukrajna. Bár az országnak súlyos politikai és gazdasági problémái vannak, nincs forradalmi helyzet - szögezte le Charles Gati.