Egy korszak vége

Sejtettem, hogy szombaton jóval többen lesznek a Kossuth téren, mint eddig, nagyobb ágyúk szólnak majd. A hétvégi szám mindig nagyobb energiákat gyűjt magába. Arra azonban nem számítottam, hogy újat is fogok hallani. Nem volt ez egy fix érzés, nem gondolkodtam rajta, csak abból következtetek, amilyen erővel kaptam felé a fejem. A veterán Molnár Tamás, aki a téri szerveződés törzskarának is tagja, a sajtótájékoztatónak mondott fázisban történelmi napról beszélt. S itt jön az új: az Orbán-korszak vége. Molnár ugyan még felszólította Orbánt, jöjjön ki a térre, s ott majd a tömeg eldönti, vezére lesz-e még, vagy sem. A megszólított nem jött. Nem akart fideszes jelleget adni az összejövetelnek.

Orbán Viktor hihetetlenül beszorult a szituációba. Nem pusztán szorították, ebben azért ő is benne van. Most egy rendkívül erős belső feszültségű, bonyolult, nedves guzmónak tűnik a politikai elit teteje, amely robbanni készül. A benne lévő elemek pedig elképesztő intenzitású, másodpercről másodpercre zajló pozícióharcot vívnak. A cél mindenki számára olyan helyre jutni, ahonnan a robbanás majd a legjobb kapaszkodóra repíti őket. Jackie Chan. A "robbanás" normál esetben az önkormányzati választás, de "nem-normál" verziók is elképzelhetők.

Fontos taktikai pontot kellett elhagynia Orbánnak. A Kossuth térinél két-háromszor nagyobb tömeget a Hősök terén már egymilliósnak mondott volna Rákay Philip, bár lehet, hogy le is becsülöm őt. A "Gyurcsány, takarodj!" nyilván ott is felcsendült volna, de mit ér ez a "Viktor, Viktor!" nélkül. A protézis, amely a hiányban megjelenik, Tőkés, Csath Magdolna, Bayer, elmehetett volna a másik rendezvényre is. Így most növögetnek új, szerény sarjak. Megnyugtató, hogy az Új Magyarországért Egyesületet Pozsgayék és Szűrösék hozzák létre, nekik legalább tekintélyes rutinjuk van ezekben az új Magyarországokban.

Az érdekes az, hogy hiába a kommunikációs katasztrófa, melyet a kormányfő mellett vonultatnak fel egy hete, hiába halmoz napok óta hibát hibára Gyurcsány, ez mintha Orbánon nem segítene. A tiszta, egyszerű, demokratikus körülményekben eleve nem bízhatott, nem is bízott, így ugyanis egy ideje veszíteni szokott. Az utcával pedig kölcsönösen cserbenhagyták egymást.

Az Orbán-korszaknak egyelőre a Kossuth téren van vége. S ott sem annyira biztosan. A szombaton megjelent felszólalók, s nyilván a tüntetők egy része is, inkább hiányolja őt, mintsem haragudna rá. S ezt Orbán bizonyára tudja, ahogy azt is, hogy a Kossuth térinél van egy lényegesen nagyobb tömeg is: akik nincsenek ott. S akik a Hősök terére sem mentek volna el. Akik nem akartak népszavazni, de lehet, hogy fognak. S hogyan? Marad a pozícióharc, melyről az jutott eszébe egyik német kollégámnak, hogy ez a gulyáskommunizmus vége. Mivel én már egy ideje nem orrontottam kommunizmust, nem szeretném, ha a gulyásnak lenne vége.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.