Bátor, nem bátor - roppant kínos
Lapzártánkig semmilyen hivatalos közleményt nem adott ki a német kancellári hivatal Gyurcsány Ferenc pénteki berlini látogatásáról. A kormányfő Angela Merkellel folytatott tárgyalása után azt mondta a sajtónak, a magyar belpolitikáról két kérdést tett fel a kancellár asszonynak: ismeri-e az ominózus beszéde teljes szövegét, illetve egyetért-e azzal, ez bátor szembenézés azzal a jelenséggel, ami Magyarországon és másutt is gondot okoz. Gyurcsány szerint Merkel mindkét kérdésre igennel válaszolt.
Az ügyből jókora ribillió lett. A Fidesz állítja: a kormányfő hazudik, a kancellári hivatal egyik szóvivője a Magyar Nemzetnek állítólag azt mondta: a "bátor" szó nem hangzott el a megbeszélésen. Az ügy roppant kínos, ráadásul ez már a második felvonás: a Fidesz először azt kérdőjelezte meg, hogy Berlinben egyáltalán szóba került-e a magyar belpolitikai helyzet (vagyis Gyurcsány nem maga találta-e ki az egészet). A német résztvevők furcsállták a kérdést, de megerősítették, napirenden voltak a "német és a magyar belpolitikai aktuális kérdései".
A politikusok - pártállástól függetlenül - csupán azt nem veszik észre, hogy a szándékos vagy véletlen csúsztatásaikkal és egymás immár rutinszerű külföldi (brüsszeli) feljelentgetéseivel egy országot járatnak le. Normális külföldi kormány ilyen sárdobálásban nem vesz részt, a magyar belpolitika lealacsonyodásához nem aszszisztál, s ez így természetes.