Kerülő út

Mégsem tartják meg szeptember 23-i nagygyűlésüket - jelentette be tegnap a Fidesz. Miután Orbán Viktor a köztévé ostroma után még napokig érvelt amellett, hogy éppen egy vandál erőszakhullám sűrűjében van, itt az ideje egy több százezres kormányellenes utcai erődemonstráció megtartásának - első hallásra nehéz megérteni e fordulatot. Határozottan ki kell mondanunk: ez bölcs és felelősségteljes döntés volt az ellenzék részéről.

Miért gondolhatták meg magukat? Indoklásuk szerint a szolgálatoktól olyan információk birtokába jutottak, hogy rendezvényüket provokációk, esetleg robbantások zavarhatják meg, és ezt a kockázatot már nem merték vállalni. Érvelésüket hitelesíti, hogy a visszakozásról szóló bejelentést Kövér László tette, ki a hírek szerint napok óta a rendezvény lefújásáért érvel pártelnökénél, és aki egykori titkosszolgálati miniszterként nyilvánvalóan pontosan átlátja a tervezett demonstráció nemzet- és közbiztonsági rizikóit az adott helyzetben. Kövér tisztában van vele: ha szombaton bármi olyan történne, amire a nemzetbiztonságiak utalnak, az közvetlen életveszélybe sodorhatná az összegyűlt Fidesz-szimpatizánsokat, és kiszámíthatatlan kimenetelű felfordulást okozhatna - illetve most már csak: okozhatott volna.

E primér megfontolás mellett a Fidesz vezetői talán mást is mérlegeltek. Az ellenzéknek eddig sikerült megúsznia, hogy a közvélemény szemében a Kossuth téren állomásozó, új államrendet követelő, és alkotmányozó nemzetgyűlés összehívását szorgalmazó maroknyi csapat képe összemosódjon a Fidesz nevével, mint ahogyan azt is, hogy az éjszakánként garázdálkodó, szervezett szélsőjobboldali csürhe és a parlamenti oppozíció közé egyenlőségjelet tegyen az átlagpolgár. Ha viszont a Fidesz-tábor összetalálkozna e csoportok valamelyikével, abból Orbánék csak rosszul jöhetnének ki, a közhangulat akár végletesen ellenük fordulhatna. Erre pedig a Fidesznek most nyilvánvalóan semmi szüksége. A kormány ellen így-úgy protestálók végső soron mégiscsak a parlamenti ellenzék dolgát segítik - igaz, paradox módon csak a hivatalos magyar jobboldal távollétében, vagyis addig a pontig, amíg az országgyűlésen belüli és kívüli kormánykritikus erők össze nem találkoznak a maguk fizikai valójában. Ha szombaton a Jobbik zászlaja alatt demonstrálók nyakukba veszik a várost, és eleresztik a gyeplőt, ám Fidesz-logós pulpitust sehol nem találnak, akkor történjék bármi is, az elsősorban rendészeti kérdés lesz - és nem politikai vagy alkotmányos.

Ami így természetes. Mert a jelenkori közélet legnagyobb hazugsága az, hogy az utcára vitt tömegek tüzelésének lehetnek olyan következményei, amelyek az alkotmányhoz képest kerülő utakon politikai változásokat okozhatnak.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.