Nincs polgármesterváltó hangulat

Az összes választókorú körében stabilizálódott a Fidesz és az MSZP közötti különbség (34, illetve 22 százalékon állnak), a részvételüket biztosra ígérő és pártot választók körében viszont valamelyest nőtt az ellenzéki előny (54, illetve 34 százalék a két párt eltökélt tábora) - ekként foglalhatók össze azok az eredmények, amelyek a Szonda Ipsos az ország felnőtt lakossága körében végzett közvélemény-kutatásából származnak.

A 10 ezer fő alatti településeken állított pártlistákon várhatóan jelentős Fidesz-előnyt találhatunk majd az MSZP-vel szemben (38, illetve 19 százalék). Az itt élő emberek 45 százaléka azonban azt állítja, hogy olyannyira elégedett mostani polgármesterével, hogy ezúttal is rá adja majd a voksát. Figyelembe véve azt is, hogy nem indul minden mostani településirányító újra, mérsékeltnek nevezhető a változást szorgalmazók aránya: 28 százalék gondolja úgy, hogy egészen bizonyosan egy új polgármesterjelöltre fog majd voksolni.

A 10 ezres lélekszámúnál nagyobb kisvárosokban szorosnak mondható a két párt versenye: a Fidesz 30, az MSZP 26 százalékon áll. Ezeken a településeken is nagy esély van a jelenlegi polgármesterek újraválasztására (41 százalék szemben a leváltást szorgalmazó 33 százalékkal).

A megyei jogú városok - amelyekben egyébként pártlistára nem szavaznak az emberek - politikai elkötelezettségükben nagyon sokfélék, de összességében a Fidesz sokkal jobban áll, mint az MSZP (35 százalék, szemben 19 százalékkal). Ugyanakkor a polgármesterjelöltek esetében lényegében egyensúlyi helyzetet regisztrálunk (32 százalék szavazna kormánypárti, 33 százalék ellenzéki személyre).

A fővárosban kormánypárti előnyt tapasztaltunk, a két nagy párt azonos támogatottságával (MSZP és Fidesz: 27-27 százalék; SZDSZ: 5 százalék; MDF: 2 százalék). A két nagy párt hívei egyforma (76-76 százalékos) részvételi aktivitással vágnak neki az önkormányzati választásnak.

Mint minden választás előtt, most is emelkedett a titkolózók aránya. A jelenleg 9 százalékos csoportból - más kérdésekre alapozott számításaink szerint - 6 százaléknyian a kormánypártok, 3 százaléknyian az ellenzék hívei.(Szonda Ipsos)

Az önkormányzati választásra vonatkozó előrejelzéseket is kiszámíthatatlanná tette a Gyurcsány-beszéd nyilvánosságra kerülése és az azt követő zavargássorozat - derült ki a Medián Közvélemény-kutató Intézet felméréséből. A kutatók a pártpreferenciák soha nem látott felértékelődését prognosztizálják a helyhatósági választásokra, vagyis a választók egyre előkelőbb helyre sorolják már a polgármesterek esetében is a jelölő pártokat. Az elmúlt napokban többször megismételt vizsgálatból gyors véleményváltozások tűnnek ki: a miniszterelnök lemondását hétfőn még 52 százalék tartotta szükségesnek, az MTV ostroma után viszont már csak 45 százalék.

Az adatfelvétel ideje: 2006. szeptember 11-19. (A válaszok túlnyomó többségét 11. és 17. között rögzítették, így ezekben az elmúlt napok eseményeinek hatása még nem érződik - A szerk.) A megkérdezettek száma: 1500 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.