Nincs polgármesterváltó hangulat
A 10 ezer fő alatti településeken állított pártlistákon várhatóan jelentős Fidesz-előnyt találhatunk majd az MSZP-vel szemben (38, illetve 19 százalék). Az itt élő emberek 45 százaléka azonban azt állítja, hogy olyannyira elégedett mostani polgármesterével, hogy ezúttal is rá adja majd a voksát. Figyelembe véve azt is, hogy nem indul minden mostani településirányító újra, mérsékeltnek nevezhető a változást szorgalmazók aránya: 28 százalék gondolja úgy, hogy egészen bizonyosan egy új polgármesterjelöltre fog majd voksolni.
A 10 ezres lélekszámúnál nagyobb kisvárosokban szorosnak mondható a két párt versenye: a Fidesz 30, az MSZP 26 százalékon áll. Ezeken a településeken is nagy esély van a jelenlegi polgármesterek újraválasztására (41 százalék szemben a leváltást szorgalmazó 33 százalékkal).
A megyei jogú városok - amelyekben egyébként pártlistára nem szavaznak az emberek - politikai elkötelezettségükben nagyon sokfélék, de összességében a Fidesz sokkal jobban áll, mint az MSZP (35 százalék, szemben 19 százalékkal). Ugyanakkor a polgármesterjelöltek esetében lényegében egyensúlyi helyzetet regisztrálunk (32 százalék szavazna kormánypárti, 33 százalék ellenzéki személyre).
A fővárosban kormánypárti előnyt tapasztaltunk, a két nagy párt azonos támogatottságával (MSZP és Fidesz: 27-27 százalék; SZDSZ: 5 százalék; MDF: 2 százalék). A két nagy párt hívei egyforma (76-76 százalékos) részvételi aktivitással vágnak neki az önkormányzati választásnak.
Mint minden választás előtt, most is emelkedett a titkolózók aránya. A jelenleg 9 százalékos csoportból - más kérdésekre alapozott számításaink szerint - 6 százaléknyian a kormánypártok, 3 százaléknyian az ellenzék hívei.