Amnesty: törvénytelen lenne a terroristagyanús személyek ügyében eljáró amerikai katonai törvényszékek tevékenysége
A nemzetközi emberi jogi szervezet vezető tisztségviselője azért beszélt feltételes módban ezekről a törvényszékekről, mert jelenleg szünetel e bírói szervek munkája, miután az amerikai legfelsőbb bíróság törvénytelennek ítélte működésüket júniusi állásfoglalásában. A legfőbb amerikai bírói testület egyebek között azért döntött így, mert a Bush-kormány kongresszusi jóváhagyás nélkül hozta létre e törvényszékeket.
Az amerikai fegyveres erők guantánamói támaszpontján létesített börtön terrortevékenységgel gyanúsított foglyai közül tíz ellen emeltek eddig vádat e törvényszékek, de a júniusi legfelsőbb bírósági állásfoglalás óta szüneteltetik perüket. George Bush amerikai elnök kormánya és az amerikai kongresszus most dolgozik a terroristagyanús személyek ellen lefolytatandó perek új elvein.
Az Amnesty főtitkára - mint elmondta az amerikai hírügynökségnek adott athéni nyilatkozatában - nem azt tartja a legaggályosabbnak e katonai törvényszékekben, hogy kongresszusi jóváhagyás nélkül létesültek, hanem azt, hogy titkos pereket folytatnak le, titkos bizonyítási eljárásokkal.
"Az ilyen perekben a vádlott nem tudja védeni magát" - kifogásolta a titkosság elvét. Mint mondta, nem tudja elfogadni az amerikai kormánynak azt az indoklását, hogy a hírszerzési források védelme kívánja meg a bizonyítási eljárások titkosságát. "Az ilyen perek nem felelnének meg a nemzetközi jog normáinak, nem lennének tisztességes eljárások, és nem szolgáltatnának igazságot a terrortámadások áldozatainak" - vélekedett.
Irene Khan az athéni ügyvédi kamara egy kitüntetésének átvételére érkezett a görög fővárosba.
(MTI/AP)