Sötét foltok az országimázson

- A gazdasági reformok jelentik az egyetlen járható utat, ezen végig kell menni - összegezte az Európai Unió külügyminisztereivel folytatott megbeszéléseit Göncz Kinga. Az ENSZ közgyűlésén New Yorkban tárgyaló magyar külügyminiszter szerdán Charles Gati 1956-ról szóló könyve angol kiadásának bemutatója alkalmából rövid időre Washingtonba utazott.

A magyar nagykövetségen tartott eseményen megjelent és felszólalt Carlos Gutierrez amerikai kereskedelmi miniszter és Zbigniew Brzezinski egykori nemzetbiztonsági főtanácsadó. Eljött Michael Hayden tábornok, a CIA igazgatója is.

Magyar újságírókkal találkozva Göncz Kinga azt mondta, kollégái körében értetlenség fogadta a budapesti híreket, amelyek nem illenek bele a Magyarországról kialakított képbe. A külügyminiszter szerint nem arról van szó, hogy a békés demonstrációk ne férnének bele a demokráciába, az "iszonyatos agresszió és az ijesztő események" keltenek aggodalmat. Sajnálatosnak nevezte, hogy az (amerikai) napi sajtóban eddig csak a miniszterelnök "hazugságának" híre jött át, jóllehet a lényeg szerinte az, hogy egyfajta értelemben most ér véget a kádári szocializmus. Vége annak a hazugságnak, amelyben a pártok azt ígérték: a nyugati életszínvonalhoz az ehhez szükséges teljesítmény nélkül lehet eljutni.

A magyar külügyminiszter aggodalommal szólt arról, hogy az erőszakos cselekmények miatt veszélybe kerülhet az 1956-os forradalom 50. évfordulójának méltó megünneplése. Az eseményre több mint hetven állam- és kormányfőt hívtak meg, ám kérdés, hogy például a norvég királyt szabad-e kitenni a városban uralkodó állapotoknak.

A jelenlegi budapesti események nincsenek hatással arra, hogy ki vezeti az október 23-i megemlékezésekre érkező amerikai delegációt, s kik lesznek annak tagjai. Erről még nem döntöttek Washingtonban - közölte lapunkkal Kate Byrnes. A budapesti amerikai nagykövetség sajtóattaséja arra a tegnapi írásunkra reagált, amely szerint az USA küldöttségét nem idősebb George Bush volt elnök vezeti, s Condoleezza Rice külügyminiszter sem jön. Byrnes elmondta: George W. Bush elnök júniusi budapesti útjának fő célja az 1956 előtti főhajtás volt. Lapunk információi szerint októberben várhatólag George Pataki, New York állam republikánus kormányzója és Tom Lantos demokrata képviselő jöhet. (Munkatársunktól)

Brzezinski helyesnek tartaná a kormányfő lemondását

A washingtoni nagykövetségi rendezvényen Zbigniew Brzezinski az MTI és a Klubrádió tudósítójának azt mondta, helyesnek látná Gyurcsány Ferenc lemondását. A politológus szerint a demokráciában politikai következményekkel jár, ha a miniszterelnök félrevezeti a választókat. A zavargások azonban nem férnek bele a demokráciába, a politikai kérdéseket nem az utcán kell eldönteni. A könyvbemutatón sok, 1956 óta Amerikában élő magyar is részt vett. Többen fel is szólaltak, de a budapesti eseményeket senki sem hozta szóba. Volt, aki Brzezinski véleményét megismerve azt mondta: a tekintélyes szakértő csak a napi sajtóból tájékozódik Magyarországról. Megjegyezték, Lengyelországgal Brzezinski óvatosabb: sosem szólította fel lemondásra a radikálisan nacionalista Kaczynski ikreket.

Budapest éjjel, ahogyan az utas látja
Budapest éjjel, ahogyan az utas látja
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.