Fagyos előkészületek
Az esők jót tettek a frissen vetett fűnek. Aki a magot csak a ritkás gyepre szórta, az esedékes fűnyírást nyugodtan elhalaszthatja egy-két héttel, hogy az apró növénykék megerősödhessenek. A gyepet egyébként október végéig szükséges nyírni. A párás időben a levágott füvet gondosan össze kell gereblyézni, mert a kint hagyott, átnedvesedő nyesedék alatt elpusztulhat a fű. Ugyanez vonatkozik a már hulló falevelekre.
Ha nincs szükség felülvetésre, a fűnyírás után már ki lehet szórni a kombinált műtrágyát is. Ma már egészen jól oldódó (makro-, mezo- és mikroelemeket is tartalmazó) granulált, szabályozott lebomlású szemcsés vagy permet műtrágyákat lehet vásárolni. Aki teheti, nagyobb kiszerelésben vásároljon, mert a gazdaboltokban 40 kilós adagot is megvehet a kertbarát az üzletben kapható tízkilós áráért.
A kerti munkák szervezésekor arra érdemes felkészülni, hogy november közepéig még nagy biztonsággal lehet új növényeket ültetni. A jó időt kihasználva már hozzá lehet kezdeni az őszi cserje- és fatelepítéshez. Ha nem földlabdás, hanem szabad gyökeres, fagyra érzékenyebb, áttelő növényekkel próbálkoznak - például rózsákkal -, sietni kell. Rózsát egyébként októberben is lehet ültetni. Ha nincsenek kemény fagyok, a rózsák még fejlesztenek új gyökereket. Az ilyen tövek tavasszal már erősebben hajtanak, mint a fagyos időben telepített példányok.
Az ősszel elültetett lombhullató cserjék koronácskáját kissé ritkítani kell. Ilyenkor a gyökérzet jobban fejlődik, mert a faiskolából ridegebb körülmények közé került növény - lombozat és gyökérzet - egyensúlya felborul. A frissen ültetett cserjéket, lomblevelű örökzöldeket és tűlevelűeket rendszeresen öntözni kell.
Az első fagyos napokig a takarítgatáson túl egyéb teendő nincs. Azonban a védett telelőbe szánt szabadban nyaraló növényeket elő kell készíteni. Így a leandereket, sétányrózsákat (lantana) és más mediterrán növényeket érdemes a szabadban rovar- és a széles hatású gombaölő szerekkel permetezni. Ha sikeres a permetezés, akkor a növények nem hoznak kártevőket és kórokozókat a lakásba, télikertbe vagy oda, ahol telelnek. A sétányrózsa egyébként figyelmet érdemlő, dekoratív növény, egész nyáron hozza élénk színű narancs, piros, vörös virágait. Növényünk jellegzetes tulajdonsága, hogy a leveleknek és a virágoknak egyaránt átható illata van. A növényből csak egyet érdemes vásárolni, ugyanis a lemetszett ágacskáiból készített hajtásdugványok sikerrel megerednek. Széles körű elterjedésének egyetlen akadálya: télen 10 fok feletti hőmérsékletet igényel.
A leandereket inkább tavasszal szokás metszeni, de ha a zsúfolt telelőhely indokolja, akkor a nyurga hajtások eltávolíthatók. Érdemes feleleveníteni a harmadoló metszés technikáját. A bokorban egyforma arányban legyenek rövid, kétharmad hosszúságú és hosszú hajtások.
Az első fagyos éjszaka után a rózsanád (Canna) gyöktörzseit azonnal fel kell szedni. A gyöktörzsön lévő földet nem kell eltávolítani, és nem kell kiszárítani. A föld feletti, még élő részeket szinte tövig úgy kell visszavágni, hogy egyetlen levélmaradvány sem maradhat a gyöktörzsön.
Itt az idő a medencék, tavak, dézsák téliesítésének előkészítésére is. Akadnak olyan medencék, amelyekben a víz megmarad télire, de olyanok is, amelyeket ki kell üríteni a leghidegebb hónapok előtt. A medencék felkészítésekor a kivitelező - vagy előre készített medencék esetében a gyártó - használati utasítására érdemes hagyatkozni.
Ehhez a munkához akkor érdemes hozzáfogni, ha a víz már nem melegszik 8 fok fölé. Ha úszkálnak télálló halak a tóban, ilyen időben a tó aljára húzódnak, lelassulnak, készülnek az alvásra. A kényesebb halakat ki kell halászni, s a hideg hónapokban egy melegebb akváriumba telepíteni.
Az elkövetkező héten a növények átültetéséről írunk.