Kerülte egymást az ENSZ-ben Bush és Ahmadinezsad
Ahmadinezsad a dél-libanoni háború kapcsán kifogásolta, hogy a BT nem szólított fel tűzszünetre. Azt javasolta, hogy az ENSZ Afrika, a Közel-Kelet és az el nem kötelezett országok mozgalma képviselőivel egészítse ki a testületet. Irak kapcsán megszállóknak nevezte az amerikai katonákat, akik képtelenek garantálni a biztonságot, s ezért nap mint nap emberek halnak meg.
Izraelről az iráni elnök azt állította, hogy fenyegeti, illetve destabilizálja a térséget, "vért ont", és akadályozza a Közel-Kelet fejlődését. A zsidó állam ENSZ-nagykövete a felszólalás után bírálta az Egyesült Államokat, amiért nem talált valami módot arra, hogy megtagadja az iráni államfőtől a beutazási engedélyt. Danny Gillerman ugyankkor elismerte, hogy a házigazda részéről egy ilyen lépés az ENSZ-szel kötött megállapodás megsértése lett volna. Ahmedinezsad beszéde alatt egyébként egyetlen izraeli diplomata sem tartózkodott az ülésteremben, és az amerikai delegáció székei közül is csupán egyetlenegyen ült egy alacsony beosztású külügyi tisztviselő.
A maga részéről Ahmadinezsad is távol maradt George W. Bush keddi beszédéről, így a két vezetőnek sikerült teljesítenie a protokollosok kérését: még véletlenül sem futottak össze. Az amerikai tévéknek be kellett érniük azzal a pikantériával, hogy Bush szinte beleütközött elődjébe, Bill Clinton volt elnökbe, akivel mosolyogva kezet is fogott.
Az amerikai diplomáciának tegnap is keserű pirulát kellett lenyelnie: az ENSZ által biztosított tribünt Hugo Chávez is az USA heves bírálatára használta fel. A venezuelai elnök a neves amerikai társadalomtudós, Noam Chomsky könyvét lobogtatva ördögnek nevezte Busht, aki előző nap ugyanarról a szószékről beszélt. - Még mindig érzem a kénszagot! - mondta Chávez keresztet vetve, mire a teremben nevetés tört fel.
Morales: A kokalevél zöld, nem fehér!
Viharos tapsot aratott az ENSZ közgyűlésén a bolíviai elnök. Evo Morales az emberi jogok tisztelete nevében csapatkivonást sürgetett Irakból. A dél-amerikai ország első indián származású, egykori kokatermesztő elnöke ezek után mindenkit meghökkentve egy kokalevelet húzott elő, és megállapította róla, hogy zöld, nem pedig fehér, mint a belőle készült kokain. Tudományos ténynek nevezte, hogy a kokalevél nem káros az egészségre. Védelmébe vette kormányát, amely engedélyezi a koka teaként és gyógyszeralapanyagként forgalmazását. Az USA-t aggasztja Bolívia kábítószer-politikája, és kilátásba helyezte a La Paznak drogellenes fellépésre adott évi 100 millió dolláros segély felfüggesztését. (H. G.)