Rontott Magyarország kilátásán a Fitch Ratings
A Fitch ugyanakkor megerősítette, hogy a devizaadósságra fenntartja az eddigi "BBB plusz" minősítési fokozatot, míg a helyi valutában fennálló adósságra az "A mínusz" minősítést.
David Heslam, a Fitch szuverén adósminősítési csoportjának igazgatója szerint az utóbbi fejlemények, a miniszterelnök lemondására felszólító nyilvános tiltakozások megnövelték annak esélyét, hogy a kormány igen kívánatos reformprogramja, amely végrehajtásának élére állt a miniszterelnök, felhígul.
A Fitch a magyar szuverén devizaadósság minősítését tavaly decemberben rontotta le "BBB plusz"-ra az addigi "A mínusz" fokozatról a tetemes és növekvő államháztartási deficit miatt.
Gyengült a forint a bejelentésre
Szerdán délután mintegy 2 forintot erősödött az euró Budapesten a Fitch bejelentése után.Fél hat tájban 275,50 forinton jegyezték az eurót, korábban a bejelentés előtt 273,70/80 forinton.
Az állampapír piaci hozamok is mintegy 8 bázisponttal emelkedtek a délutáni szintekhez képest.
A tengerentúli piacok a hír megjelenésekor még nyitva voltak, ezeken a piacokon már esik a forint, a valódi hatás a hazai piacokon valószínűleg csütörtökön mutatkozik majd meg.
Amennyiben a Fed szerdai kamatdöntéséhez fűzött kommentár az amerikai gazdaság lassulására figyelmeztet, ez valamit tompíthat a hír negatív hatásán - a feltörekvő piacokkal együtt a forint is megkapaszkodhat - mondták kereskedők az MTI-nek.
Veres János: "az ország érdekében hagyják abba a destabilizálást okozó cselekedeteket"
Az elmúlt napok budapesti eseményei sajnos meghozták az első olyan hírt, amely azt igazolja, hogy felelőtlen és az országnak káros dolgok történtek az elmúlt napokban - mondta Veres János pénzügyminiszter szerdán. "Felelőtlenség és kárt okoz Magyarországnak az, ami kedden a Magyar Televízió székházánál és szerdán hajnalban Budapest más részein történt" - mondta Veres János.
A pénzügyminiszter felszólít mindenkit, aki Magyarországért, a magyar gazdaságért felelősséget érez, hogy "az ország, azaz mindannyiunk érdekében hagyják abba a destabilizálást okozó cselekedeteiket, illetve támogassák az ország számára fontos gazdasági és pénzügyi stabilizációt". A pénzügyminiszter aláhúzta: "felelős politikusnak ilyen helyzetben tudnia kell, mit lehet és mit kell tennie".
Veres János hangoztatta: "felelőtlenség az, hogy Orbán Viktor ebben a helyzetben nem nyugalomra int, nem hívja vissza az utcákra korábban odahívott embereket és arról beszél, hogy Magyarországnak nincs szüksége stabilizációra".
A pénzügyminiszter szerint az események és a Fidesz elnökének reagálása együttesen idézte elő azt, hogy gyengült a forint, ami mérhető kár az ország számára.
Külföldi befektetők kivárnak és várják a reformokat
A magyar tőkepiac hazai elemzői úgy látják, hogy a jelenlegi belpolitikai helyzetben a külföldi befektetők kivárnak, úgy ítélik meg, hogy a jelenlegi kormányfő képes lesz végigvinni a strukturális reformokat. A piac ezt díjazza a forint árfolyamával és a kötvények hozamával.A nemzetközi tőke a további lépéseit a politikai stabilitástól és a strukturális reformoktól teszik függővé - mondták az elemzők a portfolio.hu szerdai rendezvényén Budapesten. A magyar tőzsdén jegyzett részvények70-80 százaléka külföldi befektetők kezében van.
Barcza György: utolsó figyelmeztetés, kamatemelés jöhet
A Fitch Ratings lépése utolsó figyelmeztetés arra, hogy a magyar kormányzó pártoknak egységet kell mutatniuk és bármi áron végig kell vinniük a reformokat - mondta Barcza György az ING bank elemzője az MTI-nek szerdán.Az elemző szerint a hitelminősítő döntését követően megnőtt az 50 bázispontos alapkamatemelés valószínűsége a Monetáris Tanács következő ülésén.
Barcza György arra számít, hogy az év végére 8,5 százalékig emelkedhet az alapkamat. Hozzátette: a jelenlegi makrogazdasági helyzet - a forint árfolyama, a hozamok és a romló infláció - nagyban hasonlít az augusztusihoz, amikor a jegybank 50 bázispontos kamatemelés mellett döntött. Mivel azóta érdemben nem javult a helyzet nincs még itt az ideje a monetáris szigorítási ütem lazításának.
Barcza György meglepetésként értékelte a Fitch lépését, mert mint mondta a piacon inkább az október 1.-jei önkormányzati választások utáni hitelminősítői bejelentésre számítottak, elsősorban a Moody's-tól.
A Fitch döntése az elemző szerint azt jelzi, hogy a budapesti utcai események mégis csak befolyásolják a hitelminősítőket, elsősorban azért, mert úgy vélik, hogy ezzel a reformok esélye gyengülhet.
Barcza György hozzátette, hogy a piac azonnal beárazta a döntést: az euró 275 forintra erősödött és emelkedtek az állampapír hozamok is.
(forrás: MTI)