"A magyar szélsőjobb tudott megmozdulni eddig nem tapasztalt módon"

A balatonőszödi beszéd kiszivárgása után több napja tartó tüntetésekről, a kialakult helyzetről kérdezték a Klubrádióban Somogyi Zoltán szociológust, a Political Capital ügyvezetőjét, és Lakner Zoltán politológust.

Somogyi Zoltán szociológus a tüntetők erőszakos csoportjairól szólva úgy fogalmazott: ha eltekintünk attól az elterjedt vélekedéstől, hogy a fővárosi utcákon és a nagyvárosokban a Fradi, az Újpest vagy más csapatok szurkolótáborát látjuk, akkor azt lehet gondolni, hogy a magyar szélsőjobb tudott megmozdulni eddig nem tapasztalt módon. Érdemes elemezni követeléseiket, figyelemre méltó, hogy nemcsak Gyurcsány Ferenc távozását követelik, hanem a köztársasági elnök lemondását is követelik. Ebből is látszik, hogy milyen típusú tüntetőkről van szó - mondta Somogyi Zoltán.

Ez a szélsőjobboldal pedig azért tudott így megmozdulni, mert mögötte van a szó fizikai értelmében is egy nagyon komoly jobboldali tábor. Tízezer nyugodt demonstráló előtt ötszáz-ezer ember tud randalírozni és emberek életét veszélyeztetni. A dolog politikai vetületét tekintve ennek két oka van: egyrészt a Fideszben még mindig él az "egy a tábor egy a zászló" elve, és nem hajlandó szembenézni ezzel a helyzettel úgy, ahogyan kellene, de az MSZP-nek is érdeke, hogy ez a szituáció fennmaradjon. Az MSZP számára sokkal előnyösebb, ha azt tudja felmutatni, hogy ez a Fidesz tábora, mint ha ez a csoport leválasztódna és csatlakozna a szélsőjobboldalhoz, ahova tulajdonképpen tartozik.

Lakner Zoltán politológus egyetértett Somogyi Zoltán értékelésével, hozzáfűzve: valószínűleg abban is egyetért kollégájával, hogy már a szakadék szélén járunk, ezért nagyon sürgősen fel kellene hagyni ezzel a politizálással. Lehet még tovább játszani ezt a játékot, lehet tovább élezni feszültséget, lehet mindent alárendelni a választási érdekeknek, csakhogy egy idő után ezek a politikusok is azzal fognak szembesülni, hogy nem tudják irányítani a folyamatokat, és az általuk előtérbe helyezett választási érdekeket sem fogják tudni szolgálni. Ezen az úton az esményeknek olyan eszkalálódása is lehetséges - nem mondom, hogy feltétlenül így lesz, de ma sajnos ez is a lehetséges kimenetelek között van -, amelyekre nekik nem lesz befolyásuk egy ponton túl - fogalmazott a politológus a Klubrádió reggeli műsorában.

Somogyi Zoltán szerint a kialakult helyzet veszélyes Gyurcsány Ferencre és Orbán Viktorra nézve is. Ilyen éles összecsapás eddig még nem alakult ki a két nagy tábor vezetői között. Ha folyamatosak lesznek a tüntetések, az emberek egyre nagyobb részének lehet az a véleménye, hogy a miniszterelnöknek távoznia kellene a béke és nyugalom érdekében - fejtegette a Political Capital ügyvezető igazgatója. A helyzet ugyanakkor rendkívül kockázatos Orbán Viktorra nézve is, hiszen a tüntetők valamilyen módon, különböző elemekben kapcsolódnak a Fideszhez, és ha ezt a választók döntő többsége is így érzi, akkor bizony ez Orbán Viktornak is árthat.

Le kellene mondani a nagygyűlést

Az elemzők arra az újságrói kérdésre, hogy mi a véleményük a Fidesz döntéséről, amely szerint megtartják a szeptember 23-i fővárosi gyűlésüket, egybehangzóan azt mondták: nem helyeslik. Somogyi Zoltán úgy fogalmazott: ha felelős politika lenne ebben az országban, mindenekelőtt arra koncentrálna minden politikus, hogy hazaküldje a tüntetőket, és ennek rendelnék alá egymással szembeni kritikájukat, ellentéteiket.

Vicsek Ferenc felvetette, hogy mivel a nagy pártok olyan helyzetbe kormányozták magukat, amelyben nem engedhetnek, mert azzal hosszú távra érvényes súlyos vereséget kockáztatnak, ez csapdahelyzet. Somogyi Zoltán úgy látja: máris súlyos vereséget szenvedett mindkét oldal. Nemcsak a szélsőjobboldaltól leválni nem tudó Fidesz, de a magyar kormány is vesztes, amennyiben nem tudták megakadályozni, hogy milliók szeme láttára árpádsávos zászlók kerüljenek a Magyar Televízió megszállt székházára.

Lakner Zoltán hangsúlyozta: téved az a politikus, aki azt gondolja, hogy ezeket a megmozdulásokat kontrollálni tudja, és teljes mértékben a saját céljaira tudja fordítani. - Nagyon egyetértek azzal, hogy itt a szélsőjobboldal kapott bátorítást. Ezeket a tüntetőket pedig nem lehet egy ponton túl irányítani. Vajon mi lesz az az eredmény október elsején, amely alapján ki lehet hirdetni a kormánypártok esetleges vereségét, de még inkább: mit fognak csinálni ugyanezek a tüntetők, ha a kormánypártok nem szenvednek látványos vereséget, esetleg még javítanak a pozícióikon? Mit fognak akkor csinálni? Ezt senki sem tudja megmondani.

(forrás: Klubrádió)

A hirszerzo.hu oldalon olvasható a Political Capital szeptember 18-i elemzése a Gyurcsány-beszédről "Pancserpuccs vagy kormánybuktatás" címmel.

Somogyi Zoltán
Somogyi Zoltán
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.