Szeptember 18: Brüsszel szerint ez a magyarok belügye
Az Európai Unió soros, finn elnöksége szerinta magyarországi tüntetés magyar belügy ésaz unió nem tesz lépéseket, "legalábbis nem ma". Matti Vanhanen finn kormányfő ehhezhozzátette: az ilyesféle válságokatmindig parlamenti úton kell megoldani. - Mi, az EurópaiUnió nem teszünk semmit, legalább is ma nem -jelentette ki Vanhanen egy finn tévécsatornának;nyilatkozatát brüsszeli irodánk is megkapta. - Ezegy európai uniós tagállam belsődemokráciájának ügye. Remélem, hogyrendeződnek a dolgok, az ügyet a magyar Országgyűlésbenvitatják majd meg, s megoldást találnak rá- jelentette ki.
Ugyanezthangoztatva nem kívánt érdemben nyilatkozni PiaAhrendkilde-Hansen, az Európai Bizottság (EB)szóvivője sem, aki egyébként a szokásos,napi sajtótájékoztatóján mindösszea 49. percben kapta a Magyarországgal kapcsolatos kérdést.Az EU végrehajtó szervének szóvivőiegyébként élesen elhatárolták akonvergenciaprogramra, illetve a zavargásokra vonatkozókérdéseket, s megfeddték azon kérdezőket,akik ezeket összemossák. Amelia Torres, JoaquínAlmunia pénzügyi EU-biztos szóvivőjeelismerte, hogy a magyar konvegenciaprogram, amelyet egyébkéntaz EB várhatóan szeptember 26-án tárgyal(s a várakozások szerint fogad el), "fájdalmaslépésekkel jár együtt." A kérdésre,miszerint a miniszterelnök beismerése, hogy hazudott, nemrendítette-e meg az Európai Bizottság hitéta kormányban és a konvergenciaprogramban, Torres aztmondta: "Úgy vélem, maga összekeveri a politikáta gazdasággal. Nem ítélkezünk kormányokfelett, viszont a konvergenciaprogram megítéléséhezszükséges információnak birtokábanvagyunk."
KovácsLászló, az Európai Bizottság magyartagja lapunknak elmondta: a hazai parlamenti pártok közösfelelőssége, hogy megoldást találjanak akialakult, és sajnálatos helyzetre. - Autók ésközépületek felgyújtása semmiképpensem az - hangoztatta. Mint elmondta, a 25 tagú biztositestület belgiumi szemináriumán "a nagyérdeklődésre való tekintettel tényszerűtájékoztatást adott az eseményekről".Formális reagálás erre nem volt a JoséManuel Barroso európai bizottsági elnökvezette ülésen.
Eközbenazzonnali lemondásra szólította fel a magyarkormányt a kereszténydemokrata-konzervatívpártokat tömörítő Európai Néppárt(EPP) egy, német kezdeményezésre születettnyilatkozatában. Ennek értelmében a pártcsaládotsokkolták Gyurcsány Ferenc kormányfőkijelentései, amely szerint ő és kormányaéveken át hazudott a magyaroknak. - A nemrégimegválasztott magyar kormány e kijelentéseivelelvesztette minden szavahihetőségét éspolitikai legitimációját - rögzíti a Wilfried Martens, az Európai Néppártbelga elnöke által rögzített nyilatkozatban.Kérdésünkre, miszerint szokványos-e, hogyegy pártcsalád lemondásra szólítjafel valamely EU-tagállam kormányát, JavierJiménez, az Európai Néppártsajtótitkára kínosan nevetgélt, majd aztmondta: mindössze saját álláspontjáttudná rögzíteni. A néppártiközlemény annál is inkább érdekes,mivel hamarosan esedékes Gyurcsány Ferenc és azEPP-hez tartozó Angela Merkel német kancellártalálkozója. Márpedig Merkel koalícióspartnere, a német szocdemek pártcsaládjának,az ESZP-nek az elnöke azonnal védelmébe vetteGyurcsányt. Poul Nyrup Rasmussen volt dánminiszterelnök azt kérte Gyurcsány Ferenctől,hogy ne vegye figyelembe a konzervatív tömörüléskövetelését, és ne mondjon le. Szerinteugyanis a magyar kormányfő a legjobb ember a magyar reformmokfolytatására. Úgy vélte: Magyarországnaklegutolós orban van csak szüksége jobboldalikormányra, amely úgynevezett reformokat hajtana végre,és pénzt juttatna a gazdagoknak, valamint megnyirbálnáa szegények szociális védelmét".
Brüsszel