A HÖOK megtartja a csütörtöki tandíjellenes demonstrációját
A tüntetést ugyanakkor nem a Kossuth téren, hanem a térből nyíló Alkotmány utcában rendezik - közölte.
Schöberl Márton elmondta: a HÖOK ugyanakkor fenntartja magának a jogot, hogy a helyzet eszkalálódása esetén a demonstráció elhalasztásáról döntsön. Adott esetben a rendezvény elhalasztásáról még időben tájékoztatják a közvéleményt.
A HÖOK kifejezi azon meggyőződését: a hétfőn történtek nem adhatnak okot arra, hogy a békés szándékú, alkotmányos jogaikkal élő hallgatóknak félniük kelljen véleményük szabad és demokratikus kinyilvánításától. Hozzátette: a rendőrséggel szoros együttműködésben, minden erejükkel azon lesznek, hogy szándékaiknak megfelelően, békés keretek között folyjon a demonstráció. "Hisszük, hogy a magyar hallgatóság felelősségtudata már önmagában garantálná ezt" - mondta.
Az SZDSZ Új Generáció a tüntetésé elhalasztását kéri
Az SZDSZ Új Generáció (ÚG) arra kéri a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáját, hogy halassza el csütörtöki, tandíjellenes demonstrációját - közölte az ifjúsági szervezet az MTI-vel kedden.Az ÚG közleménye szerint a tüntetés elhalasztására azért szükséges, mert a múlt éjszaka történt bűncselekmények miatt a HÖOK által utcára hívott fiatalok biztonsága veszélybe kerülhet. "Mi, fiatal liberálisok elismerjük az érdekképviselet jogát a véleménynyilvánításra, de úgy véljük, lángoló autók és középületet rohamozó vandálok közé nem szabad egyetemistákat szervezni" - áll a közlésben.
Hallgatói gyűlés idejére bezáratták az egyetemi épületet
ELTE Bölcsészkarának dékánja rendkívüli szünetet hirdetett, hivatalosindoklás szerint azért, mert egy "egyetemen kívüli" rendezvénythirdetettek meg oda. Ma és holnap délutánra a Hallgatói Hálózat nevű egyetemi civil kezdeményezéshez kötődő diákok akartak ott nyílt vitákat tartani. A rendezvények semmi köze nem lett volna a Kossuth téri csoportokhoz, mint a közleményükben ezt hangsúlyozzák.
Ennek ellenére a vita plakátjait már az előző napokon valaki leszedte az egyetem falairól. Most pedig lehetetlenné vált a gyűlést, mert rendkívüli tanítási szünetet hirdettek és bezáratták az épületet.
- Megértjük a rektor aggodalmát a tegnapi események miatt, azonban egyértelművé kell tenni, hogy semmilyen hasonlóság nincsen huligán vandalizmus, és egy egyetemi diákgyűlés között – olvasható a diákok közleményében, amely szerint a most megakadályozott fórum a tandíjról, a felsőoktatás átalakításáról, és a hallgatói önszerveződésről szólt volna.
Annál is inkább kellemetlen a helyzet, mert Nyugat-Európában teljesen szokványos, hogy hallgatók gyűléseken találkoznak az egyetemükön, és ezeken keresztül befolyásolják az őket érintő politikai folyamatokat, hangsúlyozzák a közleményben.
Reméljük, hogy ez csak egyedi esete volt a diákok gyülekezési jogának és vélemény nyilvánításuk szabadságának korlátozására – mutatnak rá a gyűlés szervezői, akik a mai gyűlést este 6 órára a budapesti Tűzraktér nevű szórakozóhelyre szervezték át, hogy - mint közleményük fogalmaz - kiálljanak jogaik mellett, és hogy „bebizonyítsuk, hogy nem kell félni attól, ha egyetemista fiatalok gyűléseket tartanak, és a Magyar Köztársaság Alkotmányában biztosított alapjogaikkal élnek.”
(forrás: NOL, MTI)