Iskolásnak nem való a palack-zsugorítás?

Pillepalack-zsugorító készülékeket állíttat 12 terézvárosi iskolába, óvodába a helyi önkormányzat. A környezetvédők pártolják a zsugorítást, de az egyre terjedő iskolai plasztik-préseléshez erős fenntartással viszonyulnak.

Ajánlatot tett egy vállalkozó Terézváros önkormányzatának, hogy akár az egész kerületet telepakolná az általa készített pillepalack-zsugorító apparátokkal, ha igény volna rá. A városrész szakemberei úgy találták, érdemes volna élni vele. Javaslatukra a képviselő-testület úgy döntött, hogy kipróbálják a készülékeket: az első körben tizenkét zsugorítót rendeltek, amelyet hat óvodában és hat általános iskolában helyeznek el.

A mechanikus, kézi működtetésű, és a gyártó szerint egyszerűen kezelhető készülék eredeti térfogatuk 10-15 százalékára préseli össze a PET-palackokat, amelyeket aztán az e célra kitett zsákokban lehet gyűjtögetni; a vállalkozás ajánlatának a teli zsákok elszállítása is része. A cég állítja: a zsugorítással legalább húsz százalékkal csökkenthető a háztartási szemét térfogata, vagyis ha egy társasház mondjuk öt kukát használ, a zsugorító beállítása után négy is elég lesz neki - tehát lényegesen csökken a szemétszállítási díja.

A vállalkozás a tizenkét zsugorítót darabonként 27 ezer forintért állítja fel, helyezi üzembe és üríti, az árban benne van az egy éves karbantartás díja is, a végösszeg tehát 320 ezer forint. A második évtől készülékenként 10 ezer forintot kér a zsugorítók gondozásáért.

A Hulladék Munkaszövetség (Humusz) munkatársa némi averzióval fogadta a tizenkét készülékről szóló hírt. A módszer - tudniillik, hogy valamit a tizedére préselnek, aztán gyűjtik össze és hasznosítják - természetesen pártolandó, az iskolákban azonban másként működik, mint mondjuk egy társasházban vagy közintézményben. Földesi Dóra felhívta a figyelmet: azokban az iskolákban, ahol egyáltalán téma a szelektív gyűjtés, általában jutalommal kecsegtető versenyekkel igyekeznek ösztönözni a diákokat, akik persze lelkesesek. Ez a lelkesedés a pillepalack, fém-italosdoboz esetében nem túl szerencsés, ugyanis a tapasztalatok szerint fogyasztást gerjeszthet, a gyerekek már csak azért is megveszik a környezetvédők által utált kiszerelésben kínált italokat, hogy jól szerepeljenek.

A Humusz munkatársa szerint a budapesti iskolákban egyelőre elég gyenge lábakon áll a szelektív gyűjtés. Sokhelyütt nyilván helyhiány miatt nem tudják hová tenni a tárlókat, és az anyagiak is közrejátszanak, de a szelektálás elsősorban a szemléletbeli lemaradás miatt nem tart ott, ahol kellene. A használtelem beszállítás úgy ahogy működik, papírt, üveget azonban többnyire csak kampányszerűen gyűjtenek az iskolákban. Persze van jó példa, néhány iskolában ott állnak a gyűjtő-konténerek, a szállításra is megtalálták a vállalkozót, és van olyan intézmény, ahol maguk a gyerekek végzik a gyűjtést-szállítást: az osztálytermekbe kis kukákat tesznek a különböző anyagfajtáknak, és ha a kukák megtelnek, maguk a gyerekek viszik el a legközelebbi gyűjtőszigetre. Persze ennek is vannak fizikai akadályai: a tervezett gyűjtőszigeteknek még csak a harmada működik, tehát még elég sok olyan iskola van, ahonnan túl hosszú az út az osztályteremtől a konténerig.

Ismerkedés a szelektív gyûjtéssel. Nem jó, ha kampányszerû
Ismerkedés a szelektív gyûjtéssel. Nem jó, ha kampányszerû
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.