Guglizók profilja és a demokrácia
Biztosan nem tudhatjuk, de megalapozottan sejthető, hogy ebben a leleplezésben nagy szerepet játszott az internet, pontosabban a hálón kialakult kapcsolatok összefüggéseinek feltárása.
Az emberek szeretnek tartozni valahová. Futballklubhoz, rockzenekar imádói körébe, vagy éppen internetes társalgói hálóhoz. Nem véletlen, hogy a weben a szociális hálók népessége szinte robbanásszerűen növekszik. Napjainkban legalább 250 millió regisztrált tagja van ezeknek a fórumoknak. Vezet mintegy 100 millió résztvevővel a legdivatosabbnak tartott MySpace, de a Xanga, a Classmates Online is egyenként 40-50 millió partnerrel dicsekedhet. Egyelőre, mert nagyon valószínű, hogy mire ez az írás megjelenik, az említett számok már elavultak, jócskán gyarapodtak. Valóban jó érzés megosztani napjaink történéseit, örömeinket vagy éppen a balsikereket, véleményt cserélni. Az egyszerű fecsegéstől bizalmas információkig ível egy-egy webes társaskör témaköre, naponta frissülve és bővülve. Valódi aranybánya a szimatolóknak, a nyomkövetőknek, a biztonsági szolgálatoknak!
Az adatbányászat napjainkban az egyik legmenőbb kutatási és alkalmazási ágazat. A sokmilliárdos adattömegből kiszedett, összefüggéseiben rendbe rakott, strukturált tömbök mérhetetlen kincseket rejtenek. Az iparban, a reklámszakmákban éppúgy, mint a titkosszolgálatoknál. Nem meglepő, hogy például a Pentagon Nemzeti Biztonsági Hivatala, az NSA hatalmas pénzeket fizet a társas hálókkal kapcsolatos kutatásokra. Júniusban jókora vihart is kavart Amerikában, hogy feltárták, a biztonsági szolgálatok lehallgatnak telefonokat és letapogatják a világhálót, összefüggések pontjai után kurkászva.
2002-ben megjelent az USA-ban egy könyv, amely rövidesen a bestsellerlisták élére került. Az Egyesült Államokban élő tudós, Barabási Albert László írta. Magyarul is megismerhettük, Behálózva címmel. Ebből megtudhatjuk, hogy világunk több mint hatmilliárd lakosa maximálisan hat emberen keresztül eljuthat egy teljesen idegen, a föld más pontján élő emberhez. Az interneten pedig legfeljebb 19 link (19 egérkattintás) elegendő ahhoz, hogy egyik pontból (lapról) egy teljesen más, idegen laphoz elérjünk. Matematikai elméletek segítenek a profilkészítésben. Abban, hogy bármely személyről vagy csoportról, terroristákról éppúgy, mint pénzmosókról vagy akár egy új állásra jelentkező jámbor polgárról a hálón végzett tevékenységei - árurendelése, banki műveletei, baráti kapcsolatai, blogja, információkeresései (Google alkalmazása, vagyis guglizálása, elvégre a német Kugel szóból is lehetett kugli) - alapján profilt lehessen készíteni.
Ahogyan egy régimódi faluban nincs titok, az ott lakók behatóan ismerik, követik társaik minden lépését, mozdulatát, a behálózott világ falujában is viszonylag egyszerűen leleplezhető, mit, mikor tesz valaki. Vagy éppen szándékozik tenni. A pontok összekötése, az adatbányászattal megteremthető profilkészítés mindenképpen óriási lehetőséggé vált a terrorizmus elleni küzdelemben. És egyúttal félelmetes gond lesz a demokrácia fenntartásában, a személyi szabadság megőrzésében, a törvénytisztelő polgárok védelmében.