Gáztarifa-emelés: tíz százalék lehet a határ?

Szakértők szerint a kőolajár változása miatt januártól csupán 10 százalékkal kellene emelni a gáz árát. A nem rászorulók azonban ennél magasabb drágulásra is számíthatnak, attól függően, hogy a kormányzat miképpen mérsékli az alanyi jogú támogatást. A dotáció átalakítása ismét felpuhulni látszik.

A kőolaj világpiaci árának mostani csökkenése alapján januártól nem lenne szükség 8-10 százaléknál nagyobb gázáremelésre. Egyaránt így vélekedik Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője és Gyenes Zoltán, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzője, aki 23 százalékos áremelési szükséglettel számolt 2007 és 2008 januárjára egyaránt. Az elemzők szerint egyes lakossági rétegeknél jelentősebb lehet a drágulás.

Jelenleg a kormány mintegy 150 milliárd forintot költ a gázárak támogatására, amit fokozatosan le kíván faragni. Az ország éves összes gázköltsége pedig jobbára a Gazprom által diktált árak szerint alakul: ez értesülésünk alapján október 1-jétől az eddigi ezer köbméterenkénti 280 dollárról 300 dollárra emelkedik. A szakértők úgy vélik, a mostani importár köbméterenként nagyjából 70 forintot jelent, amire a belföldi szállítás-tárolás és haszon mintegy 25 forintot rak rá. A lakossági ártámogatás pedig körülbelül 40 forint, vagyis az adófizetők fedezik a szállítási költségek egészét és a határon fizetett gázár kis részét.

Az MNB abból indult ki, hogy a kormány két év alatt teljesen világpiaci szintre emeli a lakossági gázárat. Így jött ki a kétszer 23 százalék (2007-re és 2008-ra) - fejtette ki Gyenes, aki szerint átlagosan mintegy 100 százalékos lakossági áremeléssel lehetne elérni a világpiaci szintet. Ebbe a támogatás nem tartozik bele, vagyis a kedvezményes árak ennél alacsonyabb mértékben emelkedhetnek. Gyenes hangsúlyozta: az olajár csökkenése még változtathat a jegybank prognózisán. A Gazprom-ár pedig - egyes forrásaink szerint - jövőre 300 dollár körül maradhat.

Hogy a lakossági árak ténylegesen miképp változnak, nagyrészt azon múlik, a kormányzat miképpen módosítja a gázár-kiegészítési kassza kifizetéseit. Mint azt Felsmann Balázstól, a gazdasági tárca szakállamtitkárától megtudtuk, előreláthatólag 14 milliárd forinttal lesz kénytelen kiegészíteni a költségvetés az idei, 150 milliárdos kassza kifizetéseit.

A gázkompenzációs kassza elvileg a Mol által rendszeresen, a hazai gázkitermelés arányában befizetett úgynevezett bányajáradékból (60-70 milliárd forint) állna. 2003 óta - amióta újra bevezették a gázárak általános támogatását - elvileg csupán ennyit lehetne e célra költeni. Eredetileg csupán 60 milliárdos volt a 2006-ra tervezett összeg is. Ám a Mollal történt megállapodás alapján több mint kétszeresére (150 milliárd forint) hizlalták a keretet.

A tervezés kulisszái mögé ugyanakkor nehéz bekukkantani. A kassza értelemszerűen a fogyasztás arányában ürül, az viszont alapvetően a téli hőmérséklet függvénye. Az Országos Meteorológiai Szolgálatnál viszont úgy tájékoztatták lapunkat, ilyen hosszú távú prognózist nem adnak. Mindazonáltal a kormány nem is kért tőlük ilyet. A gazdasági tárcának pedig hivatalosan nincs konkrét olajárbecslése sem.

A koalíció több éve meghirdette: problémásnak találja a mindenkit egységesen érintő gázártámogatás elvét. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök többször is kifejtette: részint kevés a pénz, részint igazságtalan az elosztás. Ennek érdekében szociális, azaz rászorultsági alapon kívánják megváltoztatni az elosztás módját. Ráadásul tavaly az is elhangzott: az unió is kifogásolja a jelenlegi, alanyi jogon támogató rendszert, illetve bátorítja a szociális alapú dotációt.

Az idén augusztusi, átlagosan 27 százalékos lakossági gázáremeléssel együtt meg is történt az első elmozdulás a szociális alapú szemlélet felé. A nagycsaládosok és a fogyatékkal élőket nevelők némileg tompább drágulással szembesülhettek. A számok tükrében ez mégis meglehetősen bátortalan első lépés: Felsmann szerint a 150 milliárdos kompenzációs kasszából mindöszsze 3 milliárd forint jut a rászorulók támogatására. A többit - 147 milliárdot - továbbra is alanyi jogon (szegényeknek és gazdagoknak egyaránt) osztanak szét.

A "bátortalanság" mellett elsősorban a szocialista körökben hangoztatott érvek szóltak: egyszerűen nem mentek bele abba, hogy a nem rászoruló, "módosabb" rétegeknél az áremelés elérje akár a 80 százalékot is. Egy ilyen lépés feltehetőleg valóban óriási felzúdulást okozna: a viszonylag alacsony árak miatt sokan komoly összegeket fektettek háztartási gázkészülékek vásárlásába. A rászorulók körének további bővítését is a pénzhiány akadályozta. A szegények közötti válogatás azonban többet árthatott, mint használt: számos önkormányzatnál verték ki a botrányt azok a nyugdíjasok, szociális segélyből élők, munkanélküliek és más rászorulók, akik most "hoppon maradtak". Ezt ráadásul komoly kommunikációs bakik is erősítettek.

Azt, hogy mi lesz a kassza jövője - vagyis mennyivel emelik ténylegesen a gáz árát -, egyelőre homály fedi. A miniszterelnök egy ízben bejelentette: a 150 milliárdos kasszából jövőre 100 milliárdos lesz, amiből 70 milliárd a Mol bányajáradék-befizetéséből, 30 milliárd pedig egyéb költségvetési pénzből adódik. A költségvetés tehát jövőre az idei 14 milliárd forint dupláját költi a lakossági feszültségek tompítása végett (az idén a Mol egyszeri befizetése révén nőhetett a kassza 60-ról 150 milliárdosra). Más forrásokból úgy értesültünk, hogy a kassza akár 130 vagy 156 milliárdos is lehet jövőre. Ez akár 80-90 milliárdos költségvetési ráfordítást jelentene, tekintve, hogy 2007-ben nem jöhet szóba további egyszeri befizetés a Mol részéről.

Tetézi a problémát, hogy - meg nem erősített információink szerint - a mostani gázárak sem fedezik egészen a honi gázcégek költségeit, de a kormány megígérte a későbbi kifizetéseket. A jövő évi gázkompenzációs alap tervezését nehezíti továbbá, hogy egyelőre nem tudni, kikkel és hogyan bővítenék 2007-ben a rászorultak körét.

l A szociális tárcánál egyelőre nem összesítették, hogy hányan igényeltek szociális gázártámogatást a 3 milliárdos keret terhére - tudtuk meg Schranz Edit szóvivőtől. Az adatok feltehetőleg október közepére lesznek meg. Aki szeptember, illetve október végéig igényel, és azt az önkormányzatnál kedvezően bírálják el, az adott hónap elejétől válik jogosulttá a kedvezőbb tarifákra.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.