A génüzletet bírálja az Országgyűlés agrárbizottságának elnöke
A politikus elmondta, hogy az MSZP benyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely megengedné Magyarországon a GMO-s növények termesztését, és szabályozná ezek termesztését a hagyományos és a bionövényekkel együtt.
"A Fidesz egyértelmű álláspontja, hogy a védzáradékot továbbra is fenn kell tartani, a teljes tiltást kell bevezetni a GMO-s növények termesztésére" - hangsúlyozta Font Sándor.
Hozzátette, hogy amennyiben mégis feloldanák a védzáradékot, az uniós bírósághoz kell fordulni.
A fideszes politikus hangsúlyozta: a jövő heti brüsszeli tárgyaláson Magyarországnak van jogalapja arra, hogy ezt a védzáradékot fenntartsák. Létezik ugyanis egy uniós rendelkezés, amely kimondja, hogy egyetlen tagország sem kényszeríthető olyan magatartásra, amelynek következményei nem ismertek, hatásai nem bizonyítottak.
Mint mondta, semmilyen hosszú távú elemzés nincs a birtokukban arra vonatkozóan, hogy a GMO-s növényeknek milyen az emberekre, illetve más élőlényekre gyakorolt hatása.
Közlése szerint jelenleg négyfajta növényt termesztenek génmanipulációs módszerekkel: a gyapotot, a repcét, a szóját és a kukoricát. Ezek közül Magyarország a kukorica esetében, mint nagytermelő és exportőr, a repce és a szója tekintetében pedig mint importőr érintett.
A génmanipulált növények toxikus anyagokat termelnek - mutatott rá -, amelyek visszamaradnak a földben és a növényi maradványokban.
Elmondta, hogy Európában néhány száz hektáron termesztenek génmanipulált növényeket öt országban, Csehországban, Németországban, Franciaországban, Spanyolországban és Portugáliában.
Hozzátette, hogy ezekben az országokban jóval nagyobb területen kezdték ezt a módszert alkalmazni, azonban a társadalmi ellenállás hatására egyre inkább visszaszorul ez a termelési forma.
A fideszes képviselő azt mondta: ha Magyarországon megengedjük a GMO-s növények termesztését, elveszítjük az utolsó mezőgazdaságban még meglévő előnyünket, a tiszta agrárkörnyezetet.
Hozzátette, hogy világszerte egyre nagyobb az igény a tiszta agrárkörnyezetben termelt termékekre, élelmiszerekre.
Font Sándor véleménye szerint elsősorban a gazdasági és közlekedési tárca, illetve Kóka János miniszter erőlteti a génmanipulációs termelés magyarországi bevezetését. Ő szorgalmazza azt, hogy az uniós támogatások egy részét a szegedi biopolisz kialakítására fordítsák. Hozzátette, hogy ezzel kizárólag a multinacionális érdekköröket segítenék, hiszen itt kísérletek folynának, amelyeket elsősorban ezek hasznosítanának.
"Szeretnénk megmenteni Magyarország tiszta agrárkörnyezetét, ami az utolsó kitörési pont a magyar gazdálkodók számára" - hangsúlyozta a mezőgazdasági bizottság fideszes elnöke.(forrás: MTI)