Az OTP bank körüli spekulációkról ír a Financial Times

Átvételi kísérletről szóló spekulációkat indított el az a bejelentés,hogy Megdet Rahimkulov, a "Gazprom energiaóriással régi kapcsolatokatápoló" orosz üzletember 5,2 százalékos részesedést szerzett az OTPBankban, bár az átvételi szándékot maga a család is cáfolja - áll aszombati Financial Timesban.

A londoni üzleti napilap szerint Megdet Rahimkulov fia, Ruszlan Rahimkulov, a General Banking and Trust (ÁÉB) operatív irányítója "e-mailek sorát küldte ki arról", hogy a befektetés nem része sem valamely önálló, sem más befektetőkkel összehangolt átvételi kísérletnek.

"Tisztán pénzügyi befektetésről van szó ... nincsenek (átvételi) terveink", idézi a Financial Times Ruszlan Rahimkulovot.

Rahimkulov a lap szerint ugyanakkor nem zárta ki további OTP-részvények vásárlását, "megfelelő piaci feltételek esetén". Az átvételi érdeklődés cáfolata mellett hozzátette azonban azt is, hogy az OTP hatályos szabályai lehetetlenné teszik a cég teljes akvizícióját.

A londoni lap megjegyzi: az OTP alapszabálya olyan szavazati korlátozásokat tartalmaz, amelyek határt szabnak az egyéni részvényesek befolyásának. Emellett a magyar kormány kezében lévő aranyrészvény bizonyos vétójogokat ad az államnak, beleértve az átvétel megakadályozásának jogát, áll a cikkben.

A Financial Times szerint az éppen 9 milliárd euró feletti piaci tőkeértékű OTP-t "nehéz is lenne lenyelni". Kocsi János, az ING Bank budapesti részvényelemzője azt mondta a lapnak, hogy Rahimkulov "valóban gazdag ember, de ennyire nem".

A Financial Times által a cikkhez fűzött elemzés szerint Megdet Rahimkulov nettó vagyonát egy magyar lap tavaly 305 millió euróra tette, de az üzletember egy későbbi interjúban azt mondta, hogy befektetéseinek értéke ennek a kétszerese.

A Euromoney, a legnagyobb londoni gazdasági folyóirat éppen szeptemberi kiadásában írta, hogy Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója jelenleg nem tekinti átvételi célpontnak a bankot.

Csányi Sándor a Euromoney által az OTP-ről közölt hosszas írásban azt mondta, hogy "ez idő szerint nem vagyunk eladók ... tudunk értéket teremteni részvényeseinknek".

Csányi szerint a bankszektorban ritkák az ellenséges átvételi kísérletek, és amelyek megtörténnek, általában azok is sikertelenek.

A Euromoney szerint azonban az OTP vezetője is elismerte, hogy előállhatnak olyan körülmények, amelyek vonzóbbá tehetik az értékesítést. "Ha úgy gondolnám, hogy egyedül kevesebb értéket állítunk elő, és stagnálunk, abban az esetben új növekedésgyorsító módszereket kellene találnunk ... nem zárok ki semmilyen lehetőséget", idézte a londoni magazin Csányi Sándort.

A Euromoney szeptemberi száma ismét felidézi - ez az értesülés először a folyóirat januári kiadásában jelent meg -, hogy a lapnak korábban egy befektetési bankár azt mondta: globális banki ügyfele nevében "vetett egy pillantást" az OTP-re, de a magyar bank vezetése nemmel válaszolt az előzetes megkeresésre.

A Euromoney - a magyar bank akvizíciós tevékenységére utalva - a szeptemberi kiadásban közölt elemzésben azt írta: úgy tűnik, hogy az OTP a támadást tekinti a legjobb védekezésnek azon célja megvalósításában, hogy független maradjon.

Csányi Sándor azt mondta a lapnak: reményei szerint 2010-re az OTP csoportszintű profitjának legalább 35 százalékát a külföldi érdekeltségek adják. Szavai szerint ez is kissé borúlátó megközelítés, mert valójában azt reméli, hogy a külföldi bankok profitrészesedése elérheti akár a 40 százalékot.

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő befektetési szint alatti, "Ba1" devizabankbetéti, illetve "D plusz" pénzügyerő-besorolással tartja nyilván az Általános Értékforgalmi Bank Rt.-t (General Banking and Trust Company); a besorolásokat a Moody's júliusban leminősítést valószínűsítő vizsgálat alá vette a bank kockázatvállalási hajlandóságának növekedésére hivatkozva.

A Moody's az OTP-re elsőrendű "A1" hosszú futamú betéti osztályzatot és "B mínusz" pénzügyierő-besorolást tart érvényben. beszüntetésére.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.