Nyomoznak a génpiszkált amerikai rizs után Magyarországon
A magyar állat- és növényegészségügyi szolgálat szakemberei jelenleg gyűjtik a forgalmazótól azokat a rizsmintákat, amelyeknek vizsgálatával szeretnék kimutatni, hogy azok tartalmaznak-e génmódosított "szennyező anyagot" - közölte a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerbiztonsági osztályvezetője.
A szakember elmondta: azoknál a cégeknél vizsgálódnak az ellenőrök, amelyek Magyarországra közvetlenül importáltak rizst az USA-ból, illetve Kínából. A VPOP adatai szerint két forgalmazó hozott be rizst közvetlenül az USA-ból, négy pedig Kínából. A szakértők azokat a tételeket keresik, amelyeket az idén szállítottak be ezekből az országokból.
Az Amerikai Egyesült Államokból 2006-ban közvetlenül 18 tonna rizs érkezett Magyarországra. Azt, hogy Kínából valójában mennyi rizst is hoztak be, még nem tudta pontosan megmondani az élelmiszerbiztonsági osztályvezető, mivel az ellenőrök négy forgalmazóból hármat nem találtak a megadott címen.
A jövő héten érkezik Magyarországra az a reagens, amellyel kimutatható, hogy a vizsgált rizsmintákban van-e génmódosított szervezet (GMO), azaz szennyezték-e GMO-val a rizst. A rizslevélből nyert - úgynevezett DNS-szekvenciát - reagenst már a múlt héten megrendelte Magyarország és várhatóan az első vizsgálatokra a jövő hét elején már sor is kerülhet.
Az élelmiszerbiztonsági osztályvezető emlékeztetett arra, hogy az unió irányelveinek megfelelően nemcsak az augusztus 23. után Magyarországra érkezett rizsszállítmányokat, hanem az összes, idén importált rizst is figyelemmel kísérik a szakemberek az elővigyázatosság elvének megfelelően.
A vizsgálatok költségét az elsődleges forgalmazónak kell állnia, minden esetben - jelezte az osztályvezető. Egy vizsgálat 36.500 forintba kerül majd. Ha génmódosított szervezetet találnak a Magyarországra behozott mintákban, úgy az importőr géntechnológiai bírságra is számíthat. A bírság az első esetben 300 ezer forinttól 1 millió forintig terjedhet, második esetben pedig 1-20 millió forint lehet.
(forrás: MTI)