"Én nem tudtam azt, kérem..."

Miután a tiltott szerek használatán ért sportolókra rövidebb-hosszabb eltiltás vár, a vétkesek vagy edzőik, sportvezetőik olykor elképesztő indokokat hoznak fel ártatlanságuk bizonyítására. Különösen, hogy az illetékesek ma már csak mosolyognak az olyan magyarázkodásokon, hogy "nem tudtam, mit adnak nekem", vagy "megfáztam, fájt a fülem, arra vettem be orvosságot", stb. Íme egy kis csokor a "legeredetibb" mentségekből:

Javier Sotomayor kubai magasugró kijelentése pozitív doppingvizsgálati eredménye után: "Összesküvés áldozata vagyok."

Két román súlyemelőt értek doppingoláson közvetlenül a sydneyi versenyek előtt. A sportolók, természetesen, ártatlanságukat bizonygatták. Szerintük a nemzetközi szövetség magyar főtitkára, Aján Tamás próbálta meg a teljes román csapatot kizáratni az olimpiai játékokról. Adrian Mateas: "Amit Ceausescu tett, az semmi ahhoz képest, amit ez az Aján művel" - mondta, majd hozzátette: ha nem szolgáltatnak neki igazságot, felgyújtja magát Sydney-ben.

A 2002-es téli olimpián két sífutószámban is győztes német származású, ám spanyol színekben indult, vérdoppingon ért Johann Mühlegg értetlenül nyilatkozott a spanyol rádiónak: "Nem orvos vagyok, hanem sportoló!"

Katzirz Dávid válogatott kézilabdázó 2003-as doppingtesztje pozitív eredményt hozott. Az átlövő Amirolid nevű vízhajtót használt, mivel, úgymond, gyakran bevizesedik a lába. Sinka László, a magyar szövetség főtitkára: "Szó sincs doppingolásról, csupán arról, hogy Dávid olyan tablettát szedett, ami a nem engedélyezett szerek lajstromán van."

Fazekas Róbert szombathelyi sajtótájékoztatóján részletezve saját, athéni mintavételi procedúráját, kijelentette: "gestapós módszerekkel próbáltak mintát venni tőlem".

Dolovai Tamás, a hazai súlyemelő-szövetség elnöke az egyik athéni eset kapcsán: "Gyurkovicsot két nappal a viadal előtt is ellenőrizték Athénban, s ugyanott megvizsgálták közvetlenül a verseny után is. Az első kontroll mindent rendben talált, a második nem. Ki az a hülye, aki két nap alatt anabolikus szteroidokkal tömi tele magát? Összehangolt akció van a háttérben, s nem külföldiek próbálják ránk húzni a vizes lepedőt."

Nem jelent meg a doppingellenőrzésen, így az athéni olimpiától visszaléptették a két görög sprintersztárt, Kosztasz Kenteriszt és Ekaterini Tanut. A két sportolótól a megnyitó előtti napon, az olimpiai faluban szerették volna mintát venni, ám ők azt állították, nem tudtak róla. A NOB először az eset másnapján várt magyarázatot a futóktól, akik azonban rejtélyes motorbalesetet szenvedtek, ezért sem akkor, sem három nappal később nem tudtak megjelenni a tárgyaláson.

Fél évvel a pozitív eredményt hozó doppingteszt után kérdezték csak meg a bolgár teniszezőnőt, Szeszil Karatanscsevát arról, miként kerülhetett szervezetébe a tiltott anyagok listáján szereplő nandrolon. Az ifjú hölgy azzal magyarázta a pozitív mintát, hogy a Roland Garros idején gyermeket várt, ám később elvetélt. Ez kissé meglepő, hiszen állítólagos terhessége idején még tizenhat éves sem volt...

Két évvel a kecskeméti négyesfogathajtó-világbajnokság után megfosztották aranyérmétől a győztes Michael Freundot, egyúttal hivatalosan is az egyéni verseny első helyezettjének nyilvánították a második Lázár Zoltánt. A német hajtó Mary nevű lova megbukott a doppingvizsgálaton; a teszt nyugtatónak használt valeriánsavat mutatott ki. Freund szerint az anyag legelés közben kerülhetett a ló szervezetébe. Mary nem cáfolt...

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.