Felújul Washington és a NAÜ ellenségeskedése?
A magyar diplomata az ENSZ szakosított szervezetének előírásai szerint személyesen nem áll ugyan a sajtó rendelkezésére, ám Peter Rickwood szóvivő útján arról tájékoztatta lapunkat, hogy az amerikai titkosszolgálati jelentés tartalmát bíráló levelet még augusztus végén küldték el Washingtonba. A NAÜ konkrétan hiányolja azokat az adatokat, amelyekből kiderülne, hogy Iránban már dúsítottak olyan uránt, amelyből atomfegyver állítható elő. A NAÜ szerint Iránban eddig mindössze 3,6 százalékos uránt dúsítottak, ami messze nem éri el az atomfegyvergyártáshoz szükséges 90 százalékot.
Más félrevezető állítást is talált a NAÜ az amerikai jelentésben, mégpedig személyi kérdésben. Az amerikai kongresszus titkosszolgálati bizottsága kiemelte, hogy a NAÜ egyik ellenőrét azért kellett visszahívni, mert az illető bírálta Iránt.
Cserveny Vilmos levelében az ügyet tisztázandó arról tájékoztatott, hogy Iránnak beleszólási joga van az ellenőrök személyének kiválasztásába, amit a NAÜ köteles elfogadni. Összességében Irán több mint 200 ellenőr kinevezését jóváhagyta.
Peter Rickwood arról is szót ejtett, hogy Cserveny a levélben a NAÜ minden segítségét felajánlotta az Egyesült Államoknak a helyzet megítéléséhez szükséges információ beszerzésében. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség technikai jellegű szervezet, amely fontosnak tartja az adatok pontosságát - tette hozzá a szóvivő. Cserveny nemcsak az ilyen pontatlanságok tisztázásának szándékával fordult levelével az amerikai kongreszszushoz, hanem azért is, mert az amerikai jelentés a NAÜ integritását kérdőjelezi meg.