Hatalomvágy hiányában marad el a választás?
Még kint a hirdetmény Peresznye egyik buszmegállójának üvegfalán: "A Magyar Köztársaság elnöke az önkormányzati képviselők és polgár-mesterek általános választását 2006. október 1-jére tűzte ki." Pedig már kiderült: a Vas megyei község lakói most sem polgármestert, sem helyi képviselőket nem választanak. Egyetlen polgármesterjelölt sem akadt ugyanis a faluban, a képviselő-testület hét helyére pedig mindössze négyen pályáztak. Emiatt - tudjuk meg Kovács Pálné körjegyzőtől - a választás a kitűzött időpontban nem tartható meg. A helyi választási bizottságnak október elsejétől számított harminc napon belül kell kitűznie az időközi választás időpontját, és a voksolásra négy hónapon belül kell sort keríteni. Ha akkor sem sikerül, addig ismétlik a voksolást, amíg nem jelentkezik valaki. Addig a jelenlegi polgármester és képviselő-testület vezeti a falut.
Az elhalasztott polgármester- és képviselő-választás keveseket lepett meg a Kőszegtől alig tíz kilométerre lévő, 640 lakosú faluban. Egy helybeli szerint szokássá vált már Peresznyén, hogy "négyévente úgy kell vadászni polgármesterjelöltre". Az elmúlt négy ciklusban a falunak három polgármestere volt, s egyikük sem önszántból jelentkezett, úgy kellett győzködni őket, hogy vállalják el a feladatot. Grüll Jánost eddig kétszer győzte meg a falu, de újabb ismétlésre már nem tudták rávenni. A község leköszönő polgármestere - akit külföldön, telefonon értünk el - azt mondja: a falut csak harmadállásban vezette, Kőszegen van a munkahelye, s mezőgazdasági vállalkozást is irányít, s ez a "nagy hajtás" megviselte az egészségét, ezért nem indul újra. Grüll János szerint azért nem akad polgármesterjelölt, mert a község irányítása csak nyűggel jár, csekély az erkölcsi elismerés, csakúgy, mint az anyagi juttatás. Peresznyén ugyanis a rendszerváltás óta hagyomány, hogy a képviselők lemondanak a tiszteletdíjukról, a polgármester pedig csak a neki járó összeg töredékét veszi fel.
Szinger Tibor, a falu alpolgármestere - aki 1994 és 1998 között a helybeliek felkérésére volt már polgármester -, nem tudja mire vélni, hogy senki nem akad, aki vállalná a község irányítását. Szerinte ráadásul Peresznye új polgármesterének nem lenne különösebben nehéz dolga. A faluban nincs munkanélküliség, Kőszegen, Szombathelyen dolgoznak az emberek, sokan pedig Ausztriában kapnak munkát, naponta ingáznak a sógorokhoz. Az önkormányzati munkát nem terhelik különösebb viták, hiszen a testületben eddig mindig független jelöltek kaptak helyet, így a pártpolitikának nyoma sincs a hivatalban. Anyagi gondokkal sem küzdenek Peresznyén: hitelt még soha nem vett fel az önkormányzat, teljes az infrastruktúra, és a falu egyetlen intézményének, az óvodának a fenntartására is mindig jut pénz, sőt néhány éve még fel is újíthatták az épületet. Nemrég készült el a temetőben az új ravatalozó és két utcát leaszfaltozhattak. A fejlesztések ellenére is maradt tartaléka a falunak: a 44 millió forintos éves költségvetésből az idén 12 milliót spóroltak meg. A helybeliek körében hetek óta állandó beszédtéma a lefújt polgármester- és képviselő-választás. Egy biciklijét toló asszony például szégyenletesnek találja, hogy senki nem akad, aki vállalná a település ügyeinek intézését. Az asszony sopánkodna ezen még hosszan, de amikor felvetjük, hogy talán indulhatna a választáson, ha ennyire szívén viseli a falu ügyeit, hirtelen a kerékpárjára pattan és elbiciklizik. Közben kertésznadrágos, motoros fűrészt cipelő, idős férfi baktat felénk Peresznye főutcáján. Megkérdezzük tőle, vajon, mi lehet az oka annak, hogy nincs polgármesterjelölt a faluban. A férfi hosszan gondolkodik, s végül azt mondja: itt senki nem rest dolgozni a faluért, virágot ültetnek, fát vágnak, szemetet szednek az emberek, ha kell, csak az a bökkenő, a peresznyeiekből hiányzik a hatalomvágy.
Az Országos Választási Irodától kapott tájékoztatás szerint Peresznyén kívül minden településen megtarthatják a polgármester-választást október elsején. Kellő számú jelölt hiányában elmarad viszont a kislistás szavazás a baranyai Kisbudméren, a Győr-Moson-Sopron megyei Rábaszentandráson, a Komárom-Esztergom megyei Vérteskethelyen, a Veszprém megyei Egeralján, Kispiriten és Pápakovácsiban, valamint Zala megyében Boncodföldén és Hottón. (Négy évvel ezelőtt hét településen nem akadt polgármesterjelölt, négy településen pedig a kislistás szavazást kellett elhalasztani.) Most a legtöbb településen a szükségesnél nem kevesebb, hanem több jelölt van, sőt akad olyan község is, ahol tízszeres a túljelentkezés. A Zala megyei, 350 lakosú Csonkahegyháton például tíz polgármesterjelölt száll harcba.