Kifütyülték az egészségügyi minisztert a gyógyszerész kamarában
Molnár Lajos a kormány által szorgalmazott patikaliberalizációs elképzeléseket osztotta meg nagyvonalakban a résztvevőkkel. Elmondta: a változtatások célja az, hogy a lakosság jobban, gyorsabban, kényelmesebben jusson gyógyszerhez, hiszen folyamatosan változik a fogyasztói szemlélet is. Dilemmát okoz azonban az, miként lehet kielégíteni a lakossági igényeket úgy, hogy közben figyelembe veszik a közfinanszírozás és a meglévő forrásokat, valamint tekintettel vannak a piaci szereplőkre és a szolgálgatók igényeire is.
A miniszter beszédét folyamatos pfújolás, fütyülés, bekiabálás szakította meg. Derültséget keltett az egybegyűltek között az a miniszteri mondat is, hogy a változásokat a szakmával együtt szeretné végrehajtani, és közösen kell arról is dönteni például, hogy a gyógyszertáron kívüli forgalmazásnál milyen lakossági tájékoztatás legyen, miként jusson el az információ a vásárlóhoz.
"Higgadtan és érzelemmentesen" kell ezekről a kérdésekről egyeztetéseket folytatni. Hozzátette: "hite" szerint jól döntött a kormány, mert a betegek érdekében döntött. A nagygyűlés a minisztert beszéde végén nem tapsolta meg.
Felzúdulást keltett Kovácsy Zsombor szakállamtitkár felszólalása is, amikor a patikaalapítás feltételeinek változásáról beszélt, vagy akkor, amikor a gyógyszertáron kívüli forgalmazást említette.
Pál Tamás, az Országos Gyógyszerészeti Intézet főigazgatója annyit mondott: ha ez a kormányzati döntés született, akkor azt tisztességesen kell végrehajtani.
Vastaps fogadta John Chave, az Európai Unió gyógyszerészeti csoportjának főtitkárát - aki cáfolta az egészségügyi minisztert - azt mondta, hogy a liberalizáció nem európai uniós álláspont, "sőt éppen ellenkezőleg". Elmondta, hogy az Európai Bizottság úgy döntött, hogy a szolgáltatási irányelvek liberalizációjából "kiemeli" az egészségügyet, tehát nem ajánlja annak jelenlegi megváltoztatását.
Hozzátette: a liberalizáció eredményeként nem bizonyított az, hogy hosszú távon csökkennek a gyógyszerek árai és erősíti a versenyt, viszont bizonyított a szakmai színvonal csökkenése a gyógyszerforgalmazási rendszerben.
Azt kérte a minisztertől, vegye fontolóra, hogy mégse töröljék el a kötelező a kamarai tagságot.
(forrás: MTI)