Kiss Péter értékelte a Gyurcsány-kormány első 100 napját
A hivatalba lépése óta eltelt 100 nap alatt a Gyurcsány-kormány 19 törvényről, 71 kormányrendeletről és 98 kormányhatározatról döntött - mondta Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón.
Kitért arra, hogy az Orbán-kormány ugyanezen idő alatt 10 törvényt, 44 kormányrendeletet és 87 kormányhatározatot alkotott.
Kiss a döntéseket részletezve szólt arról, hogy az állam a takarékoskodást önmagán kezdte meg, ennek jegyében a minisztériumok számát 14-ről 11-re csökkentették, kétezerrel csökkent a tárcáknál dolgozók száma, és a 800 költségvetési szerv egynegyedét átalakították. Így mintegy 12 ezerrel csökken a közszolgálatban dolgozók száma. Ötven százalékkal kevesebb felső vezető, államtitkár, főosztályvezető dolgozik, s 20 százalékkal csökken az államhoz kapcsolódó alapítvány, közalapítvány, közhasznú társaságok száma. Az elbocsátottakat a kormány nem hagyja magára, képzési támogatással, kedvezményes hitelkonstrukcióval, korengedményes nyugdíjjal segíti. Kiépítették a "gondoskodó elbocsátások keretét" - mondta Kiss Péter.
Elmondta: a kormány első olvasatban elfogadta az Új Magyarország Fejlesztési Tervet, amelyet a vidékfejlesztési tervvel együtt várhatóan a hónap végén nyújtanak be az uniónak. A jövő évtől 2013-ig több mint 8 ezer milliárd forint uniós fejlesztési forrás áll Magyarország rendelkezésére.
Az oktatás területén meghozott intézkedésekről szólva kitért a hallgatói juttatások rendszerének átalakítására, a felsőoktatási kerekasztal létrehozására. A kormány a 2007-es tanévtől bevezeti a fejlesztési részhozzájárulást, amely teljes egészében az intézményeknél marad.
A közoktatásban heti átlag két órával emelkedik a pedagógusok kötelező óraszáma, s elindítják a Parneriskola programot, amelynek keretében az iskola fenntartási, adminisztratív feladatokat egy központi intézménybe vonják össze.
Az egészségügyben döntés született a közgyógyellátás rendszerének átalakításáról, július 1-től az orvosok új, EU-konform vényeket használnak. A kormány döntött a vizitdíjról és a kórházi napidíjról. Az így befolyó hozzájárulások teljes összege a háziorvosnál és az intézményeknél marad, hogy azt fejlesztésre, bérköltségekre fordíthassák.
A nyugdíjrendszert érintő kérdésekről szólva kiemelte hangsúlyozta az új, komplex rehabilitációs rendszer kialakítását a rokkantnyugdíjasok számára.
Átalakulnak továbbá a nyugdíj-megállapítás szabályai, szigorodnak az előrehozott nyugdíj szabályai.
(forrás: MTI)