Wiesel és Clooney Dárfúr ügyéért emelték fel szavukat
A Wiesel és Clooney a New York-i ENSZ palotában szólt a BT 15 tagállamának képviselői előtt helyi idő szerint csütörtökön késő este. Clooney nyomatékosan sürgette, hogy a világszervezet sürgősen tegyen határozott lépéseket az afrikai ország nyugati részén lévő Dárfúr tartományban 2003 óta zajló fegyveres konfliktus lecsillapítására, mert a világnak azon a részén "naponta több ember hal meg, mint Irakban, Libanonban vagy a palesztin területeken". Az arab dzsandzsavíd milíciák álta a fekete-afrikai emberek ellen végrehajtott vérengzéseit Clooney a XXI. század első népirtásának nevezte.
A világhírű színész, aki a helyszínen járva látta a dárfúriak nyomorúságos sorsát, a kormányközeli milíciák akcióit a ruandai vérengzésekhez és auschwitzi haláltáborban történtekhez hasonlította. Mint mondta, ha az Afrikai Unió Dárfúrban állomásozó erői a terveknek megfelelően a hónap végéig elhagyják a tartományt, az ottani lakosság végképp sorsára marad, az öldöklés pedig még inkább elvadul, és havonta akár százezer ember életébe kerülhet.
Elie Wiesel azzal indokolta fellépését a szudáni konfliktus ügyében, hogy ő maga - mint a nemzetiszocialisták áldozata - "egy traumát elszenvedett nemzedékhez" tartozik. Saját tapasztalatából tudja, hogy az erőszak áldozatai kétszeresen szenvednek: egyszer amikor elszenvedik az igazságtalanságokat, másodszor akkor, amikor magukra hagyottnak, elszigeteltnek és minden segítségtől megfosztottnak kell érezniük magukat.
Wiesel és Clooney találkozóját a BT-tagokkal John Bolton amerikai nagykövet kezdeményezte annak nyomán, hogy Washington közölte: az ENSZ-nek szükség esetén akkor is a helyszínre kell küldenie a 17 ezer fős kéksapkás kontingenst, ha a szudáni vezetés nem akar hozzájárulni ehhez. (Az afrikai ország elnöke a belügyekbe való beavatkozásnak minősítette a világszervezet készülő akcióját, sőt közölte, hogy hadseregének katonái lőni fognak az ENSZ békefenntartóira, ha azok megjelennek Dárfúrban.)
Mia Farrow színésznő és UNICEF-nagykövet a Die Zeit című német lapban csütörtökön megjelent írásában követelte az ENSZ katonai beavatkozását azzal: "nem érti, és elfogadhatatlannak tartja, hogy az új század első népirtása láttán nem avatkozunk be, noha pontosan tudjuk, mi a teendő".
Az ENSZ becslései szerint a nyugat-szudáni tartományban 2003 óta tartó súlyos belső konfliktusban eddig 300 ezer ember halt meg, és három millióan váltak menekültté. Az etnikailag igen vegyes tartományban a felkelők három évvel ezelőtt azért fogtak fegyvert, mert állításuk szerint az arabok által uralt kartúmi kormány elhanyagolja a koldusszegény sivatagos térséget és az ott élő fekete bőrű lakosságot. (MTI)
Szeptember 17-én, vasárnap aktivisták világszerte egyszerre fognak demonstrálni annak érdekében, hogy ENSZ békefenntartók kerüljenek a világ egy bajban lévő régiójába: Darfúrba.
Az Amnesty International által szervezett megmozdulások lesznek Budapesten kívül a világ számos országában is , többek között: Egyiptomban, Etiópiában, Franciaországban, Németországban, Ghánában, az USA-ban és az Egyesült Királyságban is. További információ itt olvasható >>>>>