Tokaji palackbitorlók Beregszászon

Olyan mennyiségű beregszászi tokajibor-hamisítvány jelent meg a keleti borpiacon, hogy ez fenyegeti a magyar exportot. Magyarország uniós vétóval fenyeget, ha folytatódik az ukrán tokaji töltögetése.

Az ukrán tokajihamisítványok keserítik a hegyaljai borászok életét. Amint arról az Index című hírpoltál pár napja beszámolt, egy ukrajnai, beregszászi pincészetben bizonytalan eredetű bort töltögetnek a védett, tokaji - vagy ezekre hasonlító - palackokba. Az agrártárca információi szerint a közelmúltban az ukrán és orosz piacot tetemes mennyiségű beregszászi bor árasztotta el. Magyarország diplomáciai lehetőségei ugyanakkor korlátozottak, mivel Ukrajnával nincs olyan kétoldalú, borjogi eredetvédelmi megállapodás, amely az ilyen ügyek rendezésére lenne alkalmas, ráadásul a szomszédos ország egyetlen olyan nemzetközi szervezetnek sem tagja, amely az eredetvédelemmel foglalkozik - mondta Ficsor Ádám, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára. A tokaji bor védelmében egyedül az Európai Unió segítségét kérhetik, ami már megtörtént. A szaktárca a héten hivatalos tájékoztatást kér az ukrán társminisztériumtól. Ha így nem sikerül gyors megoldást találni, legalább egy évet kell várni az ügy rendezésére. 2008 márciusában jár le az EU-ukrán partnerségi megállapodás, és ha az ukrán hatóság nem állítja le a hamisítást, a magyarok megvétózhatják az új egyezséget.

Az Ukrajnában, Beregszászon töltött Tokaji muskotály és hárslevelű címkéjű borok Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára szerint hamisítványok, hiszen a tokaji borvidéki hegyközség 2000 óta nem adott ki névhasználati engedélyt, és nem is exportáltak hordós tokajit, amelyet palackozni lehetne. A bor eredetére pedig laboratóriumi vizsgálattal lehetne következtetni.

- A Magyarországra került palackokról nem tudni, hogy milyen bort tartalmaznak - mondta Szőke János, az Országos Borminősítő Intézet igazgatóhelyettese. Egyelőre csak az biztos, hogy a tokaji borkülönlegességek - fordítás, máslás, édes és száraz szamorodni, aszúk, valamint az eszencia - számára fenntartott és védett félliteres "fehér" palack jogtalan használatáról van szó. Ez önmagában kimeríti a hamísítás fogalmát, mert ebben a palackban tilos forgalomba hozni más borokat.

A szakemberek szerint az engedély nélküli névhasználat is csalás. Másodlagos, hogy az üveget díszítő címkék szövegezése csak a cirill betűt ismerő vevőket csapja be. Például a tokajit minősítő eredeti Vinum Regum, Rex Vinorum mondást (A királyok bora - a borok királya) némi szlávos áthallással Vinum Regum Rex Vinoruxra forgatták. A címkén feltüntetett fogalmazókról pedig már az is kiderült, hogy semmi közük ehhez a borhoz.

l A külföldi Tokaji névhasználati ügyek a szlovák bor kivételével már mindenütt megnyugtatóan rendeződtek. A szlovák borászok 900 hektáron szeretnének tokajit termelni, a magyarok szerint, azonban csak 160 hektáros határ menti területen állhat fenn a borrokonság. Az agrártárcánál bíznak abban, ahogy korábban Ausztráliával, az Amerikai Egyesült Államokkal, Olaszországgal és Szlovéniával sikerült megegyezniük a Tokaji név használatának ügyében, talán Ukrajnával is dűlőre jutnak.

Hamis tokaji majdnem korrekt jelöléssel: az üvegen szerepel Tokaj és Beregszász és az országhatár is
Hamis tokaji majdnem korrekt jelöléssel: az üvegen szerepel Tokaj és Beregszász és az országhatár is
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.