Hajrá a füves pályán
Az elkövetkező hétvége alkalmas a nyár végi gyepmunkák befejezésére. Általában szeptember közepéig lehet a legnagyobb sikerrel gyepet telepíteni, mert a fagymentes napokon rendszeresen érkező őszi csapadék hatására gyorsan kelnek a magvak, és novemberre már bokrosodnak is az új növénykék. Ez ugyanis az előfeltétele a sikeres áttelelésnek.
Az új gyep telepítése azon is múlik, milyen volt a talaj előkészítése. A területet fel kell ásni, gondoskodni kell tápanyaggal való feltöltéséről, elegyengetéséről, továbbá minimális lejtést kell adni neki. Aztán meg kell várni a gyomnövények kicsírázását. A tavaszi gyomkihajtás csökkenthető, ha gyomirtóval kezelik a területet, ezután következhet a fűmagvetés. Egy négyzetméterre négydekányi maggal kell számolni. A nagyobb zsákokat érdemes vetés közben többször felrázni, mert az apró magvak hamar a zsák aljába gyűlnek.
Az elvetett fűmag csak akkor csírázik ki, ha megfordított gereblyével a talaj felszíne alá masszírozzák. Hengerelni is kellene, hogy a laza talajból a levegőt kipréseljék, de ha erre nincs mód, akkor a lapát hátával is lehet lapogatni a talajt.
A kereskedelemben egyre többféle fűmagkeverék kapható, a rövidke leírás a használat szempontjából útba igazítja a vásárlót. Egy átlagos kertben a járást, szolid labdázást is elviseli a finomabb fajokat tartalmazó "golf" és "park" néven árult keverék. A strapát és a szárazságot is jobban tűri a "sport" keverék. Ebben ugyan több a durva szálú csenkesz, viszont ez a faj tovább zöld marad a nyári melegben. Ezeken kívül a legtöbb fűmagforgalmazó tart "pázsit" keveréket is. Érdemes az árnyékos helyekre árnyéktűrő magokat vásárolni. A mostani fűvetési szezonra a versenynek köszönhetően az árnyékkedvelő keverék ára jócskán csökkent. Korábban ugyanis a hagyományos keverékek árának többszörösét kérték el ezért. Nemcsak az árra, hanem a csomagolóanyagon feltüntetett zárolási és használhatósági időre is érdemes figyelni. A megnövekedett kínálatban megjelentek az import fűmagvak is. Ezeket óvatosan vásárolják, illetve ha lehet, magyar magot vegyenek, ugyanis a mediterrán vagy német, holland magvakból fejlődő fű nem biztos, hogy jól érzi magát nálunk.
Ilyenkor lehet a gyephibákat is javítani. A legegyszerűbb a felül- vagy az újravetés. A felülvetés legegyszerűbb módja, amikor földet fűmaggal kevernek egy, legalább 5 milliméteres tarhonyarostában. Ha nagyobb összefüggő területről van szó, akkor az újravetés előtt a "hibát" fel kell ásni. Több olvasónk is érdeklődött arról, hogyan pusztíthatja ki a gyep nehezen irtható gyomjait. Ilyenkor teljes pusztulást okozó gyökérherbicidekkel lehet a gyomfoltokat kezelni, permetezni vagy ecsetelni, és a két hétig tartó agónia után a terület felásható és újravethető. Mielőtt a felülvetésről vagy a folt újratelepítéséről döntenek, meg kell állapítani, hogy mi okozta a pusztulást. A gyep rendszeres lakói a gombák. Ha a füvet nem színezik el, akkor a fűnyíró elbír a gombákkal. Ha viszont visszatérnek, és környezetükben elhal a fű, akkor ásónyomnyi mélyen ki kell cserélni a talajt. Ha tél végén sárguló foltok jelennek meg a gyepen, majd ezek arasznyi átmérőt érnek el, nyár elejére a foltok összeérnek, és kipusztul a fű, akkor hópenésszel van dolgunk. A füvön ilyenkor eső vagy öntözés után fehér, vattaszerű penész jelenik meg. Az első tünet megjelenésekor általános gombaölő szerrel kell permetezni.
A rendszeres és alapos szellőztetés több gyephiba kialakulását is megakadályozza. Két-három fűgyűjtős nyírás utáni gereblyézésre is szükség van, mert az apróra vágott fűszálak a fűcsomók között maradva az új sarjak növekedését gátolják, nem engedik át a vizet, nem hagyják szellőzni a gyökereket. A most esedékes gyepszellőztetés fellazítja és elpusztítja a ritkuló gyepért felelős mohákat is.
Az egészséges gyepet is érdemes felülvetni egy alapos szellőztetés után, ilyenkor a legfinomabb fűféléket tartalmazó keveréket kell megvásárolni, ha a felkeresett üzletben nincs "felújító" keverék.
A jövő héten a kényesebb kerti növények téli előkészítéséről írunk.