Kell-e a 13. havi?
Ugyanis a köztisztviselők nem vállalhatnak másodállást, és nem folytathatnak más kereső foglalkozást. Aztán bővült a kör a közalkalmazottakkal, majd a nyugdíjasokkal, de dupla családi pótlékot kapnak az arra jogosultak augusztusban az iskolakezdés kiadásainak enyhítésére.
Az ez évi országgyűlési választásokat megelőzően aztán a nyugdíjasoknak a Fidesz megígérte a 14. havi nyugdíjat is, ha hatalomra kerülnek. A választók azonban másként döntöttek, így sosem tudjuk meg, hogy valóra is váltották volna-e az ígéretet.
Napjainkban a kormányprogram és a megszorító intézkedések vitája kapcsán ismét felvetődött a kérdés, hogy szükség van-e ezeket a juttatásokat továbbra is megtartani vagy sem, ha nem, akkor mi legyen a helyes megoldás.
Nekem az a véleményem, hogy a 13. havi juttatások jelenlegi formája politikailag hibás, jogilag és közgazdaságilag rossz, ezért változtatásra van szükség.
Politikailag hibásnak tartom, mert a választások idején mindig elő lehet húzni ezt a kártyát, és lehet vele "hülyíteni" az embereket a szavazatok megszerzése érdekében függetlenül attól, hogy van-e gazdasági racionalitása vagy sem.
Jogilag rossznak tartom azért, mert az elmúlt évek során több bírósági eljárásra adott okot, azért, hogy kinek jár. Jár-e annak, aki január 2-át követően lépett olyan munkakörbe, ahol adható a 13. havi. Vagy jár-e annak, aki december 30-án megszüntette a munkaviszonyát. Egyáltalán jár-e időarányosan vagy sem?
Közgazdaságilag rossznak tartom azért, mert jellemzően akkor kell a költségvetésnek fedezetet biztosítani a kifizetésre (januárban), amikor legkevesebb az állami bevétel. Bizonyára mindenki emlékszik az ez évi első negyedévi túlzott költségvetési hiány magyarázatára, amikor éppen ez volt a pénzügyminiszter egyik hivatkozási alapja.
Mi legyen a megoldás? Szerintem roppant egyszerű. A 13. havi juttatást el kell osztani 12-vel és 1/12 résszel meg kell növelni a fizetést és nyugdíjakat. Nincs tovább politikai "hülyítés". Nincs jogvita és nincs közgazdasági magyarázkodás. Ilyen egyszerű az egész, ehhez viszont politikai döntés szükséges.
A szerző nyugdíjas köztisztviselő