Tajvant ezúttal is kikosarazták az ENSZ-ben

Az ENSZ Közgyűlésének általános bizottsága konszenzussal elfogadott, szavazásra nem bocsátott döntésében megakadályozta, hogy napirendre tűzzék Tajvan tagsági kérelmét.

Az ENSZ Közgyűlésének 61. ülésszaka kedden nyílt meg New Yorkban. Tajvan kormánya immár tizennegyedik alkalommal terjesztette elő igényét a sziget 23 millió lakosa képviseletére a világszervezetben. A bizottsághoz benyújtott kérelem emlékeztet arra, hogy a Kínai Köztársaság (Tajvan) az ENSZ egyik alapítója, így a Biztonsági Tanács egyik állandó tagja volt 1971-ig, amikor is kizárták, és helyét a Kínai Népköztársaság foglalta el.

A mostani kérelem indokolása szerint Tajvanon a kormányzás 1949 óta a népi Kínától teljesen független, ezért hely illetné meg a világszervezetben, amely maga is alkalmazkodik a végbemenő globalizáció új realitásaihoz. Így a dokumentum konkrétan hivatkozik az Indonéziától függetlenségét visszanyerő Kelet-Timor vagy a közelmúltban Szerbiától népszavazáson elszakadó Montenegró példájára; ezeket az országokat befogadta az ENSZ.

Az indokolás említi: Tajvan szuverén állam, amely 23 országgal tart fenn diplomáciai kapcsolatot, és további 120 államban működik képviselete. Néhány fontos nemzetközi szervezetben, így a Világkereskedelmi Szervezetben (WTO), az Ázsiai-csendes-óceáni Gazdasági Együttműködésben (APEC) aktív szerepet játszik - ám ENSZ-tagságának hiánya megakadályozza, hogy érdekeit érvényesíthesse a világszervezet szakosított szerveiben, mint például az Egészségügyi Világszervezet. Tajvan nem kívánja magának a Kínai Népköztársaság képviseletét az ENSZ-ben, de úgy véli, Pekingnek sincs joga Tajvant képviselni.

Tajpej tagsági igényére Peking azzal válaszol, hogy Tajvan régi idők óta Kína területének elválaszthatatlan része, és sohasem volt független nemzet. A polgárháború végén, 1949-ben Mao kommunista csapatai elől menekültek el Csang Kaj-sek nacionalista hívei Tajvan szigetére. A kezdődő hidegháború időszakában az Egyesült Államok Tajvan oldalára állt. Hoszszú ideig a Kuomintang párt élén Csang Kaj-sek még egész Kína képviseletére igényt tartott, és ezt az ENSZ 1971-es döntéséig el is fogadta. Utóbb az "egy Kína" elv vált irányadóvá a nemzetközi életben.

Tajvani katonák gyakorlatoznak
Tajvani katonák gyakorlatoznak
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.