Tajvant ezúttal is kikosarazták az ENSZ-ben
Az ENSZ Közgyűlésének 61. ülésszaka kedden nyílt meg New Yorkban. Tajvan kormánya immár tizennegyedik alkalommal terjesztette elő igényét a sziget 23 millió lakosa képviseletére a világszervezetben. A bizottsághoz benyújtott kérelem emlékeztet arra, hogy a Kínai Köztársaság (Tajvan) az ENSZ egyik alapítója, így a Biztonsági Tanács egyik állandó tagja volt 1971-ig, amikor is kizárták, és helyét a Kínai Népköztársaság foglalta el.
A mostani kérelem indokolása szerint Tajvanon a kormányzás 1949 óta a népi Kínától teljesen független, ezért hely illetné meg a világszervezetben, amely maga is alkalmazkodik a végbemenő globalizáció új realitásaihoz. Így a dokumentum konkrétan hivatkozik az Indonéziától függetlenségét visszanyerő Kelet-Timor vagy a közelmúltban Szerbiától népszavazáson elszakadó Montenegró példájára; ezeket az országokat befogadta az ENSZ.
Az indokolás említi: Tajvan szuverén állam, amely 23 országgal tart fenn diplomáciai kapcsolatot, és további 120 államban működik képviselete. Néhány fontos nemzetközi szervezetben, így a Világkereskedelmi Szervezetben (WTO), az Ázsiai-csendes-óceáni Gazdasági Együttműködésben (APEC) aktív szerepet játszik - ám ENSZ-tagságának hiánya megakadályozza, hogy érdekeit érvényesíthesse a világszervezet szakosított szerveiben, mint például az Egészségügyi Világszervezet. Tajvan nem kívánja magának a Kínai Népköztársaság képviseletét az ENSZ-ben, de úgy véli, Pekingnek sincs joga Tajvant képviselni.
Tajpej tagsági igényére Peking azzal válaszol, hogy Tajvan régi idők óta Kína területének elválaszthatatlan része, és sohasem volt független nemzet. A polgárháború végén, 1949-ben Mao kommunista csapatai elől menekültek el Csang Kaj-sek nacionalista hívei Tajvan szigetére. A kezdődő hidegháború időszakában az Egyesült Államok Tajvan oldalára állt. Hoszszú ideig a Kuomintang párt élén Csang Kaj-sek még egész Kína képviseletére igényt tartott, és ezt az ENSZ 1971-es döntéséig el is fogadta. Utóbb az "egy Kína" elv vált irányadóvá a nemzetközi életben.