Gyurcsány az MTA-val egyeztetett a fejlesztési tervről

A legizgalmasabb és a legbátorítóbb konzultációnak nevezte GyurcsányFerenc miniszterelnök kedden a Magyar Tudományos Akadémiával az ÚjMagyarország Fejlesztési Tervről (II. Nemzeti Fejlesztési Terv)folytatott egyeztetését.

A kormányfő a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) épületében Vizi E. Szilveszterrel, az MTA elnökével, és Bajnai Gordon fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztossal közösen tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: "szokatlanul lelkesítő volt ez a konzultáció, amit folytattunk, és a konzultációt megelőző szakmai egyeztetés az Akadémiával". Hozzátette: a konzultáció szakmai színvonala messze kimagaslik abból a körből, amit a társadalmi egyeztetés folyamatában tapasztalt a kormány.

A miniszterelnök kiemelte: a fejlesztési tervről szóló viták eddigi tapasztalatai alapján a kormány a szeptember 30-ig elkészítendő végleges tervezetben "érdemben fogja figyelembe venni a vitákban elhangzottakat". Mint megjegyezte, valójában a fejlesztéspolitikai program elfogadása arról szól, hogy Magyarország a nyolcvanas évek óta először rendelkezzen nemzeti vízióval a maga jövőjére vonatkozóan, és a vízió mögött érdemi, fejlesztési és szerkezeti javaslatok, programok húzódjanak meg.

Nem kettő-három-négy év az amiről itt most tanácskozunk, hanem nagyjából a következő tíz-tizenöt év - mondta a kormányfő. Gyurcsány Ferenc közölte azt is: a vélemények szerint a kormány által létrehozott fejlesztéspolitikai intézményrendszer sikeresen képes ágazati, területi és szakmai megfontolásokat integrálni.

Bajnai Gordon fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztos azt mondta: a kormány régóta együttműködik az Akadémiával, a fejlesztési tervről pedig rendszeresen megkérdezték az MTA egyes szakértői csoportjait. Hangsúlyozta, az MTA markánsan kiállt azon véleménye mellett, hogy akkor lehet sikeres egy fejlesztési terv, ha tud választani a prioritások között, és ki tudja választani azt, ami az ország számára a legfontosabb.

A foglalkoztatás, a foglalkoztathatóság és a növekedés az, amellyel az ország kihúzhatja magát a következő években a mostani relatív lemaradottságából - jelentette ki a kormánybiztos. Mint kiemelte, az MTA arra hívta fel a kormány figyelmét, hogy a tudásalapú gazdaságra kell fordítani a fejlesztési források jelentős részét.

"Hatalmas kihívás előtt áll az ország, hiszen 2007 és 2013 között 22,4 milliárd eurót, 8-9000 milliárd forintnak megfelelő összeget szánhatunk fejlesztésre, de csak akkor, ha ezt pályázatokon elnyerjük" - hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Vizi E.Szilveszter. Mint elmondta, az MTA, az akadémiai bizottságok és több száz kutató dolgozott együtt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel, véleményezte a tervet.

"Ezt az anyagot mi tulajdonképpen alkalmasnak tartjuk arra, hogy Brüsszelnek benyújtsuk. Ez az anyag ismeri a brüsszeli nyelvet, azaz eleget tud tenni azoknak a követelményeknek, amelyeket Európai Unió megkíván a tagországoktól" - mondta. Véleménye szerint a program megfelelő alapot képez az ország olyan jellegű fejlesztéséhez, amelyben nem volt része az elmúlt évtizedekben.

"Meggyőződésünk, hogy további javításokkal olyan nemzeti tervet tudunk letenni az asztalra, amely alapjául szolgálhat egy modern Magyarország megteremtéséhez" - jelentette ki.

"Ha jól pályázunk, évente a nemzeti jövedelem 3-3,2 százalékának megfelelő összeget ruházhatunk be" - mondta az MTI-nek a sajtótájékoztató után az MTA elnöke a 22,4 milliárd eurós befektetés lehetőségéről. Véleménye szerint "ha jól ruházzuk be, néhány év múlva a nemzeti jövedelem ugyanilyen mértékű növekedését érhetjük el. Vagyis a GDP eddigi éves 3-3,4 százalékos növekedéséhez további 3-3,5 százalékos növekedés adódik hozzá. Ez azt jelenti, hogy rövid időn belül a bérek terén is közel kerülhetünk az Európai Uniós átlaghoz".

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.