Négy néma perc New Yorkban
Tegnap egyébként egy Atlanta-San Francisco légi járatnak le kellettszállnia Dallasban, mert előbb egy gazdátlan hátizsák, majd egye-mailezésre és telefonálásra alkalmas, szintén gazdátlan BlackBerrykészülékre bukkantak rajta.
Az évfordulós amerikai értékelések megállapították, hogy a kormányzat szigorú biztonsági intézkedései nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy nem érte azóta újabb támadás az Egyesült Államokat. Pedig az amerikaiakat az első gép becsapódását követő nyolcvanadik percben figyelmeztették először, hogy ilyesmire számítaniuk kell. Közben az al-Kaida szándékai az elemzések szerint nem változtak. Nem jött be azonban az a számításuk, hogy majd az amerikai muzulmánok tömegesen szegődnek az erőszak hívévé. A német publicisták azonban szinte kivétel nélkül emlékeztetnek arra, hogy a kemény biztonsági intézkedések visszaüthetnek, s a demokrácia alapértékeit kezdhetik ki. Thomas Macho professzor megfogalmazása szerint szeptember 11. olyan nap, amely soha nem múlik el: mitikussá vált, s arra szolgál, hogy igazolja a terrorellenes intézkedéseket.
Az évfordulós emlékezések közepette némileg elsikkadt egy új amerikai rendelkezés. E szerint 2008 végétől minden külföldinek, aki az Egyesült Államokba szeretne beutazni, az eddigi kettő helyett mind a tíz ujjáról lenyomatot kell adni. Ezeket természetesen összevetik annak az adatbanknak a tartalmával, melyet terroristák találkahelyein vagy éppen pokolgépek repeszeiről gyűjtöttek.