Ezúttal Keletet is jócskán érintik a Bajnokok Ligája ma kezdődő csoportmérkőzései, azaz nem csupán úgy, hogy a kontinens szegényebbik része a távolból érdeklődik a nagyok küzdelme iránt. Nem kevesebb, mint hat csapat van "innen" a harminckettő között - Moszkvából a CSZKA és a Szpartak, Kijevből a Dinamo, Donyeckból a Sahtyor, Szófiából a Levszki, Bukarestből a Steaua -, és egyáltalán nem biztos, hogy ezek az együttesek puszta epizodisták lesznek. (Egyébként már a bejutással szavatolták, hogy korántsem azok.) Igaz, a Sahtyor keretében például több a külföldi, mint az ukrán játékos, ráadásul a légiós különítményben hat brazil - Leonardo, Fernandinho, Elano, Matuzalem, Jadson, Brandao - található, akik közül Elano Blumer nemrégiben két gólt szerzett az argentinok elleni örökrangadón (3-0). Hajdanán a Szovjetunió a magasugró Brumelért rajongott, Ukrajna most Blumerért van oda...
De brazilokban a CSZKA sem szenved hiányt: Dudu, Daniel Carvalho és Vagner Love szintén ott van Dunga szövetségi kapitány kiválasztottjai között. Jo nincs, ám ő már honosított orosz... A Szpartak kénytelen beérni két "szambázóval" - köztük Mozarttal, ha már Vagner a moszkvai riválisnál van -, viszont a Dinamo Kijev donyecki mértékben "brazilozik" Rodolfóval (tessék a lábát figyelni!), valamint Rodrigóval, Carlos Correával, Diogo Rinconnal és Kleberrel.
Az első nap nagy száma lehet hát az AS Roma-Sahtyor találkozó, legfőképpen azonban azért, mert most mindenki kíváncsi rá: az olasz bundabotrány ugyanolyan jótékony hatást gyakorol-e az itáliai BL-előmenetelre, mint a világbajnoki szereplésre? A rómaiak - három vb-aranyérmessel, De Rossival, Perrottával és Tottival - mindenesetre jól kezdték az olasz bajnokságot (2-0 a Livorno ellen), s még inkább remekelt a ma Lisszabonban fellépő Inter, amely 3-2-re nyert a Fiorentina vendégeként. Nem csoda, ezzel a csapattal: Toldo - Maicon, Cordoba, Materazzi, J. Zanetti - Figo, Vieira, Cambiasso, Dacourt - Crespo, Ibrahimovic. Jellemző a bőségre, hogy Grosso csak Cambiasso cseréje volt, Adriano meg ült a padon. (Ha idevesszük Samuelt, Solarit, Sztankovicsot, Cruzt, akkor azt is mondhatjuk: a megapadon.)
Így aztán a Sportingnak hazai pályán sem lesz könnyű dolga, de hát a BL-ben mi egyszerű?
Még kívülállónak lenni sem az. Mi, a hovatovább örökös szemlélők csak tudjuk...
Az Európai Labdarúgó Szövetségtől 530 millió euró (hozzávetőleg 145 milliárd forint) jut a Bajnokok Ligája 32 részvevőjének. (Becslések szerint az UEFA 750 millióval gazdagodik az elitkategória küzdelmeiből, s az öszszegből 220 milliót tart meg.) A rajtpénzek és a pontprémiumok 276 milliót tesznek ki, míg a fennmaradó részt speciális - tévéadók és országok által meghatározott - szisztéma szerint juttatják el a csapatokhoz. A fellépti díj 2 millió euró, s mivel mind a hat csoportmérkőzésért 400 ezer jár, a szereplők 4,4 milliós garantált bevételt könyvelhetnek el. A csoportkörben aratott győzelem 600 ezer, a döntetlen 300 ezer eurót ér. A nyolcad-, a negyed- és az elődöntősök további 2,2, 2 és fél, illetve 3 milliót kapnak. A döntős gárda újabb 4 milliót, míg a győztes 7 milliót kasszíroz.