Megépülhet az Álom Sziget Óbudán
Érdektelenségbe fulladt a Hajógyári-sziget fejlesztését lehetővé tevő szabályozási terv megerősítéséről tartott vasárnapi népszavazás. A 104 ezer választásra jogosult óbudai közül csak minden hetedik ment el voksolni, 9500-an igennel, 4500-an nemmel szavaztak. A beruházást ellenző Védegylet, állítják, erre számított. Szerintük azért volt alacsony a részvétel, mert rossz időpontban tartották a voksolást. Pető György (MSZP) alpolgármester szerint a referendumot még azelőtt meg kellett rendezni, hogy lejár a szigetre előírt változtatási tilalom, amit három évvel korábban rendelt el a kerület.
- A beruházást a helyi lakosság támogatja, hiszen, bár a referendum érvénytelen lett, a leadott voksok többsége igen volt - mondta tegnap Sammy S. Smucha, az Álom Sziget 2004 Kft. ügyvezetője. Hozzátette: akik otthon maradtak és nem voksoltak, szintén a beruházás pártján állnak. (A szabályozási terv elvetéséhez a zöldek szerint az kellett volna, hogy a szavazók többsége elmenjen voksolni, és a nemek győzzenek. A helybeliek közül sokan értelmezni sem tudták, végül is miről kellene szavazni.) Sammy S. Smucha úgy fogalmazott: "Eszünkbe sem jutott, hogy a nemek kerülhetnek többségbe, erre az esetre még B terv sem készült".
Az egykori óbudai hajógyár területén az Álom Sziget-beruházáshoz kapcsolódó régészeti feltárások még az idén elkezdődnek. A sziget déli, 32 hektáros területén 3500 fős konferencia-központ, szállodák, apartmanházak, kiállítótermek, valamint kaszinó és kikötő épül, összesen 400 milliárd forint értékben. A befektető szerint a beruházás több tízezer munkahelyet teremt; csak a kaszinó biztonsági személyzete ezerfős lesz, a tervezett ötezer szállodai szoba is egyenként két munkavállaló foglalkoztatását teszi szükségessé, és az építkezés is több ezer embernek adhat munkát.
A cég vezetője ígéretet tett arra, hogy a továbbiakban is együttműködnek a zöld- és civilszervezetekkel. A Védegylet jelezte, hogy ügyfélként vesz részt a szigeti épületek engedélyezési eljárásában, és arra törekednek, hogy az engedélyezés során figyelembe vegyék a környezetvédelmi szempontokat. A befektető szerint a szabályozási terv igen szigorú feltételeket ír elő számukra; a 350 ezer négyzetméteres létesítmény harmada a földfelszín alá kerül. A mintegy egy-másfél évig tartó régészeti feltárások után kezdődhet a tényleges építkezés, ami öt-hat évig tarthat. Az Álom Sziget a tervek szerint 2012-re készülhet el. Először kiszélesítik a szigetre vezető hidakat, majd a mélygarázsokhoz vezető, a Bogdáni úttól induló közúti alagutat következik.