Szépségverseny szállodai szobáknak

Szállodai szobáknak rendeznek szépségversenyt. Itt is a mindent a szemnek elv érvényesül: az első hazai mustrán csak az interneten nézhetjük meg a huszonegy indulót.

Egy jól sikerült nyaralás után nem mindenki emlékezik meg a kényelmes szállodai szobáról. A szállás amolyan háttérintézmény: ha jól működik, akkor szóra sem érdemes, ellenben a vendég képes perre menni, ha valamivel elégedetlen. A kopott vállalati és SZOT-üdülőkön nevelkedett nemzedékek számára már az is kellemes meglepetés, ha ízléses, frissen felújított hotelben lakhatnak egy olcsó út során. Pedig ma már az a természetes, hogy az alacsonyabb kategóriájú, magyarán olcsóbb szállodák is korszerűek, tiszták és szépek - utóbbi persze ízlés dolga. Épp ezért nehéz összemérni még az azonos besorolású szállodákat is, a csillagok száma ugyanis kizárólag a szolgáltatások színvonalára vonatkozik.

A Magyar Szállodaszövetség és a szaklapokat kiadó Turizmus Kft. most mégis részben szépészeti versenyt hirdetett a szállodák között: az önként jelentkezőkből összeállt mezőny a három-négy csillagos, valamint az ötcsillagos kategóriában méri össze tudását. Az internetes szavazáson (turizmus.com) tizennyolc három- és négycsillagos és csupán három ötcsillagos hotel vesz részt; szeptember végéig kiderül, hogy mekkora sikerrel. Az év szállodaszobája cím valójában nem közönségdíj, inkább szakmai elismerés - ez később rangot jelent, és a szállóvendégek körében is komoly reklámértéke lehet majd.

Az idei versenyt - mivel először hirdették meg - afféle próbának tartják a szervezők: ha sikeres lesz, jövőre nyilván többen jelentkeznek majd. Potenciális résztvevő több száz is akad, hiszen az utóbbi évek szállodaépítési lázának eredményeként ma 946 szállodai egységet tartanak nyilván országszerte. Ezek nagy része persze nem új, csupán felújított vagy még rekonstrukció előtt áll. Egy szálloda felújítása tetemes pénzbe kerül: kategóriától függően szobánként eléri - de akár meg is haladhatja - az egymillió forintot, ráadásul a négy-öt csillagos hotelekben hét-tíz évente elkerülhetetlen a nagyszabású felújítás.

A Hotel Astoria felújítása nemrég fejeződött be. Herrer-y M. Caesar építész, a munkálatokat tervező csapat vezetője szerint a működő szállodák rekonstrukcióját megnehezíti, hogy egyetlen napra sem zárhatnak be, és a felújítás közben is teljes értékű szolgáltatást kell nyújtaniuk. A Marriott Hotel például most vág bele egy teljes plasztikai műtétbe: a Duna-parti ötcsillagos szálló minden szobája megfiatalodik. A Gellért Hotel ugyancsak felújítás előtt áll, a tervek szerint ott a Gellért fürdőhöz illeszkedve Zsolnay-motívumokkal díszítik majd a bútorokat, így a Gellért téri szálloda lesz az egyik legmagyarosabb stílusú hotel Budapesten. Népművészeti stílust egyébként nemigen alkalmaznak a szállodai szobák kialakításakor sehol a világon, sőt a vendéglátó országra is nehéz lenne következtetni a szobák berendezéséből. Az új hotelek ugyanis mindenhol a működtető szállodalánc arculatához illeszkednek. Akadnak persze üdítő kivételek is - elsősorban a luxusszállodák körében -, Budapesten elég például a stílusában jól elkülöníthető Gresham-palotára, a nemrég megnyílt New York-palotára vagy a Grand Hotel Royalra gondolni.

Nem szabad persze megfeledkezni a szálloda alapvető feladatáról: a szobának a pihenéshez alkalmas otthonos és nyugodt környezetet kell nyújtania. Ez természetesen nem zárja ki a meghökkentő elemeket sem, ám a vendég elsősorban azt igényli, hogy kényelemben érezze magát, lehetőleg esztétikus környezetben. Az Astoria szálloda felújításánál Herrer-y M. Caesar ezért úgy döntött, hogy olyan színeket használ, amilyenekkel az emberek otthon is előszeretettel veszik körül magukat. A vöröses-sárgás színű falak és textíliák gondoskodnak a meleg hangulatról, az aranyos-antik fehér festett bútorok pedig a szálloda patináját adják vissza.

A szállodai lakberendezésnek és belsőépítészetnek többnyire a tulajdonosok pénztárcája és a gazdaságossági szempontok szabnak határt, végtére is hoteleket nyereség reményében építenek a befektetők. A pazar luxussal berendezett és óriási személyzettel működtetett hotelekben éppen ezért mérik méregdrágán a szobákat, némely lakosztályban egy-két éjszaka ára akár egy kisebb pesti garzon megvételére is elég lenne.

Az idén az első hét hónapban a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák együttes száma 3,7 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Január-júliusban a hazai szálláshelyekre közel 1,8 millió külföldi érkezett, akik 5,5 millió éjszakát töltöttek el. Eközben 2,1 millió belföldi vendéget regisztráltak, akik 5,2 millió éjszakát töltöttek el. A külföldi vendégek száma 6, az itt eltöltött éjszakáké 8,5 százalékkal csökkent a szálláshelyeken. A szállodákban, a panziókban, a turistaszállókban és a kempingekben 6-17 százalékkal mérséklődött a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma, az ifjúsági szállók viszont jelentős növekedésről számoltak be. A külföldiek elmaradását csak részben tudták pótolni a hazai turisták, akik közül három százalékkal többen egy százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el. Ebből azonban csak a szállók profitáltak, ahol 9 százalékkal emelkedett a magyar vendégek száma. A kereskedelmi szálláshelyek összesen 124 milliárd forint bruttó bevételt értek el hét hónap alatt, ez 3,5 százalékos növekedés. E mögött leginkább a forint gyengülése áll. (MTI)

Egycsillagos

Az egyágyas szoba legalább nyolc, a kétágyas 12 négyzetméteres, a három- és több ágyas szobákban ágyanként plusz öt négyzetméter.

Telefon a portán.

Antennacsatlakozás legalább a szobák 30 százalékában.

Tízágyanként egy közös emeleti vizesblokk és WC, a szobákban hideg-meleg víz.

Lift csak a három emeletnél magasabb szállodákban kötelező.

A szobákat és a mellékhelyiséget kötelező naponta takarítani.

Ágyneműcsere legalább hetente egyszer és új vendég érkezése előtt.

Kétcsillagos

Az egyágyas szobák legalább 80 százaléka minimum 12 négyzetméteres, a kétágyasok 16 négyzetméteresek, a három- és többágyas szobák ágyanként további 5 négyzetméterrel nagyobbak.

Telefon a hallban, nemzetközi hívásra is alkalmas.

Antennacsatlakozás legalább a szobák felében.

A szobák legalább egyharmadában van fürdőszoba.

Lift a két emeletnél magasabb szállodákban kötelező, illetve idényjelleggel működő szállodáknál a három emeletnél magasabbak esetében.

Háromcsillagos

A szállodában van hall, továbbá legalább egy melegkonyhás vendéglátó üzlet és egy más típusú vendéglátóüzlet.

Az egyágyas szobák legalább nyolcvan százaléka minimum tizennégy négyzetméter alapterületű, a kétágyasok pedig tizennyolc négyzetméteresek.

A szobákban lévő telefonokról közvetlenül lehet városi és távolsági hívást bonyolítani.

A szobák háromnegyedében van fürdőszoba.

Az ágyneműt hetente legalább kétszer váltják.

Négycsillagos

Legalább egy különterem is van.

Az egyágyas szobák legalább 80 százaléka minimum 16 négyzetméteres, a kétágyasok 24 négyzetméteresek.

A szobákban van minibár, üvegnyitók, poharak, tv, és a hotelkommunikációs rendszer is ki van építve.

Valamennyi szoba fürdőszobás.

Lift az egy emeletnél magasabb szállodákban kötelező.

Londiner napi 16 órában, szobaszerviz egész nap rendelkezésre áll.

Az ágyneműt legalább háromnaponta váltják.

A szállodai közös helyiségek légkondicionáltak.

Ötcsillagos

A szállodában legalább egy étterem és két egyéb vendéglátó üzlet működik, továbbá különtermek állnak a vendégek rendelkezésére.

Az egyágyas szobák legalább 80 százaléka minimum 18 négyzetméteres, a kétágyasok 26 négyzetméteresek.

Harmincszobánként egy állandó lakosztály van.

A fürdőszoba köpennyel, nagyítós borotválkozótükörrel felszerelt.

Saját garázs és garázsszolgálat.

Egész napos londinerszolgálat.

Ágyneműváltás legalább kétnaponta.

Légkondicionált szobák.

Az első nyolc hónapban a szállodák kapacitásuk 59 százalékát adták ki - ez egy százalékponttal kevesebb a tavalyi eredménynél -, ám a szobaárbevétel jelentősen nőtt - derül ki a statisztikai hivatal összefoglalójából. Átlagosan áfával együtt 17 ezer forintba került egy szállodai szoba egy éjszakára, mintegy kétezer forinttal többe, mint a tavalyi első nyolc hónapban. A legdrágábbak a fővárosi ötcsillagos hotelek, ahol átlagosan 35 700 forintot kértek el éjszakánként. A kihasználtság augusztusban volt a legmagasabb, a budapesti szállodákban ekkor a szobák több mint 80 százalékát adták ki, vidéken több mint 65 százalékát. Januártól augusztusig egyébként a budapesti négy- és ötcsillagos szállodákban adták ki aránylag a legtöbb szobát (67-70 százalék), míg a legrosszabbul a kelet- és nyugat-magyarországi négy- és ötcsillagosok, valamint a Balaton-parti háromcsillagosok teljesítettek. (B. P.)

Szoba a New York-palotában lévõ luxusszállóban
Szoba a New York-palotában lévõ luxusszállóban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.