Brit lapvélemény szerint a terror a muszlim történelemből ered
A The Times szerint a terrort egy elveszett iszlám világ újjáélesztésének vágya vezérli, a hadjárat nem az újabbkori amerikai külpolitikáról mondott véres ítélet. A kortárs terror gyökerei egészen a muszlimok XV. századi spanyolországi kiűzetéséig nyúlnak vissza, amikor Kolumbusz még el sem indult Amerika felé, de legkésőbb a Bécs kapuinál kétszáz évvel később elszenvedett vereségig - áll a The Times elemzésében.
A brit lap szerint félreértik az al-Kaidáazok, akik ezeket figyelmen kívül hagyják, és az izraeli-palesztin konfliktust, illetve az afganisztáni és az iraki beavatkozás okolást okolják a terror felerősödéséért. Mert az al-Kaida egy nagyon hosszú történet eredménye.
Mindez nem mentség az elmúlt öt évben elkövetett tragikus hibákra. Amerika céljai és ideáljai nemesek, de ezek kifejezésmódja gyakran igen rossz, a politikai végrehajtás - különösen Irakban - pedig időnként szégyenteljesen együgyű, ami hatalmas kárt okoz az Egyesült Államok hírnevének és azon kapacitásának, hogy jó célokért küzdjön a világporondon - írja a The Times.
Az elemzés szerint a központi kérdések most úgy hangzanak, hogy mennyi liberalizmust engedhetnek meg maguknak a liberális társadalmak, mennyire lehet multi a multikulturalizmus, és nem civilizációk közötti összecsapás kezdetének vagyunk-e tanúi. Mindezekkel összehasonlítva gyakorlatilag lényegtelen kérdés az amerikai haderő iraki kivonulásának időzítése - áll a londoni napilap szerkesztőségi elemzésében.
A The Daily Telegraph, a másik nagy brit konzervatív napilap szerint ugyanakkor az iszlám szélsőség terjedése közvetlenül összefügg azzal, hogy a Nyugat nem hajlandó agresszív módon foglalkozni az izraeli-palesztin kérdéssel. A lap elemzése azt írta: a Hamász és a Hezbollah – bár Izrael ragaszkodik ehhez - nem terrorszervezetek, hanem társadalmi-politikai mozgalmak, erős iszlám programmal. E csoportok egyes elemei ugyanakkor előkészíthetik a terepet a Közel-Keleten az átalakított al-Kaidának - áll a The Daily Telegraphban.
A londoni Királyi Külügyi Intézet múlt héten megjelent nagy tanulmányában arra a következtetésre jutott, hogy az al-Kaida a 2001. szeptember 11-ei terrortámadások óta sem vált széles körű mozgalommá, sőt az általa alkalmazott módszerek miatt veszített népszerűségéből még a muszlim világban is.
A vezető londoni stratégiai kutatóműhely szerint az Egyesült Államok és szövetségesei erősítették akaratlanul - az al-Kaida jelentette veszély kihangsúlyozásával - a terrorhálózatról mint globális tényezőről kialakult képet.
(forrás: MTI)