A népi baloldal ezúttal a kormány mögött
A téma a nemzeti közmegegyezés volt. Kósa Ferenc hozzászólásában azt mesélte el, hogyan tiltották le hatalmi szóval a Duna TV képernyőjéről a Törzsasztalt, a jobb- és baloldali közéleti személyiségek részvételével zajló, számos kérdésben egyetértésre vezető politikai vitaműsort. Sipos József történész volt az egyetlen felszólaló, aki úgy fogalmazott: az önkormányzati választások előtt három héttel a népi baloldal a hitelét veszítené, ha feltétel nélkül a kormányprogram mögé állna. Az MSZP balszárnyának a kormányprogram plebejus és demokratikus korrekciójáért kellene küzdenie. Géczi József Alajos úgy reagált: "Sipos Jóska, ha meglát egy nagyobb termet, forradalmat akar csinálni."
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nem reagált konkrétan az elhangzottakra, hanem elemezte a kelet-közép-európai térség állapotát. Mint mondta Szlovákiában és Lengyelországban a nemzeti radikalizmus erői kerültek hatalomra, Magyarország pedig köztes állapotban van. A nemzeti progresszió három párthoz köthető: az MSZP-hez, az SZDSZ-hez és az MDF-hez. A többi egyre inkább a nemzeti radikalizmus felé sodródik, így a pártok nem tudnak egymással közmegegyezésre jutni stratégiai kérdésekben sem. Gyurcsány szerint Magyarországon 2010-ben akkor folytatódhat a nemzeti progresszió, ha a jobboldalon kialakul egy progresszív erő, vagy ha a baloldal 2010 után is hatalmon marad. A miniszterelnök a magyarországi jobboldal tragédiájának minősítette, hogy nem a modern konzervativizmussal enyhíti a szélsőségek irányába nyitott nemzeti radikalizmust, hanem fordítva, nemegyszer a nemzeti radikalizmus vet árnyat a jobboldalra.
A kormányprogramot támogató kiáltványt végül nem szavazták meg a tanácskozáson, de mert senki nem emelt kifogást ellene, Alföldi Albert szerint elfogadottnak tekintik.