Michael Moore nem adja fel

A producerek és a stúdiók álma, hogy egy-egy filmjüket a velencei és a torontói fesztiválra is sikerüljön bekönyörögni, mivel a két rendezvény szervesen kiegészíti egymást.


Az előbbi a sajtó szempontjából elengedhetetlen esemény, az utóbbi pedig néhány éve üzleti szempontból a világ legmeghatározóbb mozgóképes rendezvénye lett. Így Torontó kedve szerint merít az európai nagy trió, Berlin, Cannes, Velence programjából, mindemellett olyan észak-amerikai és harmadik világbeli független produkciókat kínál, amelyeket sehol máshol nem talál meg az ember. Ezért számos sztár is ellátogat ide, de nem csak a promóció miatt: ez a mustra a kontinens véleménykifejtő szemléje is.

Itt indult el Michael Moore pályafutása is: a General Motors kapitalista magatartását élesen bíráló Roger és énnel itt robbant be a köztudatba még 1989-ben. Azóta Michael Moore nagyon hálás Torontónak: az idén két új készülő filmje részleteivel érkezett, és egy gigainterjú keretében csevegett Larry Charles rendezővel. Ezt az a mintegy kétezer szerencsés hallhatta, aki szerzet jegyet, és bejutott a több kilométeres sorban állás után.

Moore a Roger és én elképesztő sikerét csak 2002-ben tudta megismételni a Kóla, puska, sültkrumpli című, az amerikai polgárok fegyverfüggőségét elemző művével. Ezzel Oscart is nyert. Az emlékezetes díjkiosztón Moore a szokásos köszönömroham helyett beszólt Bush elnöknek, hozzátéve, hogy szégyellje magát. Ekkor a sztárok kifütyülték őt, most viszont ugyanez a réteg protestál Bush politikája ellen.

Amit viszont eddig nem tudtunk, hogy Moore-t akkor kidobták az Oscar-gáláról, sőt az egyik rendező szimplán seggfejnek nevezte. Ezután hosszú hónapokig tartó vegzálás következett. Volt, hogy eltorlaszolták a házuk kijáratát, hetente egyszer arcon öntötték valamilyen üdítővel vagy kávéval, és hat közvetlen támadás is érte a filmest. Moore elmesélte, hogy azóta a Jay Leno-show-ban már elnézést kért tőle a seggfejező rendező, de erre ő így reagált: nem haragszik rá, hiszen nem volt más bűne, csak az, hogy hitt az Egyesült Államok elnökének.

Moore a Fahrenheit 9/11 című mozijával nyíltan kampányolt Bush ellen, de a választási kudarc okát Kerry szenátor hibáiban látja. Nem érti, hogy a baloldali színészek például miért nem politizálnak, mint például a jobboldali nézeteit folyamatosan hirdető Mel Gibson. Bár anno Moore is majdnem jobboldali lett: katolikus apácákhoz járt iskolába, ahonnan végül eltanácsolták, mert sokat kérdezősködött, és bírálta az intézményrendszert. Mindenesetre az Európáért lelkesedő Moore a harcot nem adja föl, nemsokára filmet forgat az amerikai betegbiztosítási rendszer embertelenségéről, és folytatja a nagy port kavaró Fahrenheitet is: ebben azt a hatást elemzi majd, amelyet 9/11 az utóbbi öt évre gyakorolt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.