Nem is úgy volt...
A Pentagonnak a támadás első évfordulója előtt a külföldi tudósítók számára szervezett bejárásakor alkalom nyílt megkérdezni, mit szólnak a túlélők a felröppent híresztelésekhez. Egy katonai sajtós azt mondta, a dolog nem is méltó a tételes cáfolatra. - Aki itt volt azokban a napokban, látta, mi történt, aki családtagját vagy közeli barátját vesztette itt el, már a kérdést is sértésnek érzi - legyintett dühösen. A főleg az interneten terjedő képtelen teóriák mégis makacsul tartják magukat. Olyannyira, hogy a Fehér Ház a tudományos hitelesítéssel foglalkozó szabványügyi hivatalt kérte fel cáfolatukra.
A leggyakrabban ismételt verziók közé tartozik, hogy az ikertornyok nem a repülőgépek becsapódása, hanem az előre bekészített robbanótöltetek miatt dőltek össze. Erre az a bizonyíték, hogy a felvételeken látszik, amint a felülről önmagukba omló épületek alsó, látszólag még érintetlen emeletein kis füstpamacsok kíséretében kirobbannak az ablakok. A tornyok azonban a mérnöki vizsgálat szerint azért omlottak le, mert a nagy hőfokon, sokig égő repülőgép-üzemanyag meglágyította a tartó acélszerkezetet. A sorozatos robbantásnak látszó jelenség valójában a felső szintek egymásra zuhanásától megnőtt belső légnyomásnak köszönhető.
A másik, széles körben "gyanúsnak" vélt jelenség a Pentagon külső falán ütött lyuk: csupán 23 méter széles, miközben a Boeing 757-es fesztávolsága 38 méter. Ha eltekintünk attól, hogy az alacsonyan szálló gépet többen is látták, és a biztonsági kamerák felvételein is látszik (bár kétségtelenül nehezen kivehető), akkor is létezik tudományos magyarázat. A gép egyik szárnya leért a földre és letört, a másik pedig a Pentagon falának ütközve vált le. A lyukat a gép törzse ütötte. A Time egy brit összeesküvés-elméleti szakértőt idéz. Patrick Leman pszichológiaprofesszor szerint egyeseknek nyugtalanító az a tudat, hogy nagy történelmi események mögött is állhatnak jelentéktelen személyek vagy kis csoportok. Ebben az összefüggésben az hat "megnyugtatóan", ha mégis sikerül valami nagyobb szabású tervet, tudatos szándékot tulajdonítani a történéseknek. (H. G.)