New York sebe még nem gyógyult be

2001. szeptember 11-t is elérte minden, az emberiség életében jelentős dátum sorsa: történelemmé vált. Ideje hát átírni. Az ABC televízió ötórás dokumentum-játékfilmet forgatott róla, amelyből kiderül, hogy az elnököt akkoriban hiába hívták már George W. Bushnak, voltaképpen mindenről a teszetosza Bill Clinton és tehetségtelen külügyminisztere, Madeleine Albright tehet. Amikor a 90-es évek végén a CIA feladatuk magaslatán lévő ügynökei javasolták Oszama bin Laden likvidálását, ők pipogyán elutasították a megelőző "sebészeti" csapást - voltaképpen ezért kellett meghalnia csaknem háromezer embernek. A történet kis hibája, hogy bár a Fehér Ház szeretné mindezt így beállítani, nem igaz. A filmben megelevenített, a célzott gyilkosságot leszavazó kormányülésre például egyszerűen nem került sor. Nem véletlen, hogy Clinton és Albright dühödten követeli az ABC-től a leghazugabb jelenetek törlését, vagy az egész filmnek a műsorról való levételét.

Aki az igazságra, vagy legalábbis az aznapi konkrét történésekre kíváncsi, magyar idő szerint ma délután kettőtől a CNN internetes csatornáján megtekintheti a hírtelevízió 2001. szeptember 11-i délelőtti adását. Azt, amelyet öt éve világszerte megdöbbenéssel néztek az emberek. Az évfordulóról gyakorlatilag mindegyik komoly tévé megemlékezik: Amerikának módja van a visszatekintésre, az elmúlt öt év tapasztalatainak összegzésére. A CBS és a The New York Times számára készült friss közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak 60 százaléka ma nagyobb vagy legalábbis ugyanolyan biztonságban érzi magát, mint 2001. szeptember 11. előtt. 76 százalék véli úgy, hogy az ország teljesen vagy legalábbis részben visszatért a terrortámadások előtti élethez. Ugyanakkor 59 százalék további merényleteket vár. (Közvetlenül szeptember 11-e után még az emberek 78 százaléka tartott további támadásoktól.) Érdekes módon az örök optimista New York ezen a téren pesszimistább az országos átlagnál, itt gyakorlatilag minden kérdésre sokkal negatívabb válaszok születtek, mint a másutt.

Ennek részben az lehet az oka, hogy a Nagy Alma - jóllehet minden útikönyv megállapítja, mennyire nem tipikusan amerikai város - az USA és a globalizmus jelképe, a kapitalista világ pénzügyi életének központja. A rendőrség ennek megfelelően újabb és újabb veszélyforrásokat talál - kezdve azzal az öt éve egészen új megvilágítást kapott ténnyel, hogy Manhattan alsó és középső részéről, ha a városi közlekedés megbénul és bedugulnak az északra vezető sugárutak, csak négy-négy alagúton és hídon lehet elmenekülni. Másrészt Manhattan déli csücskén, a tőzsdétől alig pár sarokra még mindig nyílt sebként tátong a hatalmas gödör. Az újjáépítés körüli vitákról szóló hírek nap mint nap szerepelnek a hétmilliós város újságjaiban. Még legalább hat-tíz évre lesz szükség ahhoz, hogy megépüljenek az ikertornyok helyére tervezett felhőkarcolók, és New York híres sziluettje, ha nem is a régi, de ismét hiánytalan legyen.

Szeptember 11-re Amerikában mindenki a 9/11-es rövidítést használja, ami megegyezik az általános segélyvonal hívószámával. A merénylet napján, illetve az azt követő hónapokban a Világkereskedelmi Központnál dolgozó elsősegélynyújtók és romeltakarítók között rendkívül magas a légzőszervi megbetegedések aránya. Ebből azóta is nagy vita és egymásra mutogatás van, nem utolsósorban azért, mert Amerikában sok embernek nincs, vagy nem mindenre érvényes az egészségügyi biztosítása, és egyáltalán nem mindegy, ki fizeti a brutális kórház- és a gyógyszerszámlákat. A környezetvédelmi hatóság annak idején azt mondta, hogy Manhattan levegője biztonságos, ám a füstölgő romok rengeteg mérgező anyagot tartalmaztak, amelyek hatása esetleg csak évek múltán jelentkezett. A Broadway déli csücskének egy szakaszát most a Hősök völgyének (Canyon of the Heroes) nevezik, de ez kevés vigasz azoknak, akiknek annak idején gázmaszkot kellett volna viselniük.

A gödör melletti Church Street túloldalán álló Szentháromság-templom kertjének kerítéséről régen eltűntek az áldozatok fényképei, az Amerika és a világ minden részéről érkezett tisztelgő látogatók együttérzésről szóló üzenetei, a tűzoltó- és rendőrzászlók. A turisták első útja már a Világkereskedelmi Központ előtti, egyben a jelenlegi legmagasabb épület, az Empire State Building tetején lévő kilátóra vezet. Emlékké fakul a kor, amikor Amerika még azt hitte, az óceánok megvédik a külvilágban tomboló indulatoktól. Másrészt még hozzá se fogtak a tervezett emlékpark kialakításához. Az eltelt öt év még kevés volt a gyógyuláshoz.

2001. szeptember 11. A New York-i terrormerénylet. A United Airlines elrabolt gépe a déli torony felé tart
2001. szeptember 11. A New York-i terrormerénylet. A United Airlines elrabolt gépe a déli torony felé tart
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.