A kormány száz sűrű napja
Ami történik, több, mint kormányon maradás; úgy adta a sors, hogy a demokratikus baloldalnak kell beteljesítenie a rendszerváltást - jelentette ki tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Balatonszemesen, egy baloldali tanácskozáson.
Most először fordult elő az újkori magyar demokrácia történetében, hogy ugyanaz a koalíció kapjon bizalmat, amelyik az előző ciklusban irányította az ország dolgait. A második Gyurcsány-kormány azonban nem azt folytatta, amit az első elkezdett. Rendhagyó módon teljesítette az első száz napját. Az Antall-kormányt leszámítva még nem volt példa arra, hogy egy kabinet ilyen gyorsan ilyen nagy mértékű átalakításra szánta volna el magát. Sok szempontból úgy tűnik, mintha egy második rendszerváltozás megrázkódtatásait élné át a társadalom, jóllehet a mostani döntések hordereje nem hasonlítható össze a kárpótlás vagy a piacgazdaság kiépítésének folyamatával, s ez a mostani a Bokros-csomag időszakával sem vethető össze. Ami a változtatások mögötti szándékokat illeti, ismét a miniszterelnök tegnapi beszédét idézzük: "a jogi, politikai rendszerváltáshoz elegendő pár hét, a gazdaságihoz egy-két év, de hogy egy nemzet attitűdje megváltozzon, ahhoz évtizedek kellenek, el kell kezdeni felnőttnek tekinteni az országot". Az első száz napot meghatározó Új egyensúly névre keresztelt intézkedéssorozat - vagy ahogyan az ellenzék nevezi: a Gyurcsány-csomag - valóban "felnőttségpróbáló". Célja elsősorban a költségvetés szinte mindenkit meglepően nagy hiányának csökkentése. Szorította a kormányt az igény önnön hitelességének helyreállítására, továbbá az állam, a közigazgatás, az egészségügy és az oktatás reformjára tett ígérete. A miniszterelnök azzal is érvelt az azonnali és húsba vágó intézkedések mellett, hogy minél hamarabb kezdi el "a dolgok rendbetételét", annál gyorsabban lesz látható az eredmény, amely növeli a koalíció 2010-es választási esélyeit. A reformoknak még csak a csírája látszik.
Így kezdett
Az Orbán-kormány első száz napjában a kampánybeli ígéretek közül szóba sem került a négyszáz százalékos egészségügyi béremelés, lehetővé tették viszont az áfa visszaigénylését új lakás építése esetén. Eltörölték a tandíjat, teljes körűvé tették a családi pótlékot, kiterjesztették a gyermekes családok adókedvezményét, csökkentették a tb-járulékot. A törvényben előírthoz képest kevesebbel nőtt a nyugdíj, feloszlatták a társadalombiztosítási önkormányzatokat, leállították az Erzsébet téren a Nemzeti Színház építését, Simicska Lajost kinevezték az APEH elnökévé.
...és így Medgyessyé
A Medgyessy-kabinet adómentessé tette a minimálbért, augusztusban kéthavi családi pótlékot fizetett, ötven százalékkal emelte a közalkalmazottak bérét, megszüntette a tv-előfizetési díjat, visszaadta a "Fidesz-kormány által elvett" 19 ezer forintot a nyugdíjasoknak, emelte a felsőoktatási ösztöndíjakat, és megszüntette az Országimázs Központot.
Az önkormányzati választások nagy politikai tétje, hogy ez az utolsó lehetőség a kormány megállítására azon az úton, amelyre felhatalmazás nélkül lépett - mondta Orbán Viktor pénteken Mohácson. "Senki nem hatalmazta fel a kormányt azokra a döntésekre, amelyeket meghozott. Sem az egészségügyre vonatkozóan, sem a tandíjra, sem az adóemelésekre, sőt az emberek ennek az ellenkezőjére szavaztak" - tette hozzá. Hangsúlyozta: egy demokráciában a kormányzat nem mehet szembe a népakarattal. Reményét fejezte ki, hogy ez a népakarat, amely elutasítja az antidemokratikus kormányzást, elutasítja a megszorító csomagot, világosan kiolvasható lesz az önkormányzati döntésből.