Válsághelyzetet jelentenek az onkológiák

Az újonnan diagnosztizált rákbetegek nem jutnak hozzá a legkorszerűbb terápiákhoz. Egyre több daganatos beteg "bolyong" ellátatlanul a hazai onkológia rendszerében. Az állampolgári jogok parlamenti biztosa állásfoglalásra készül az ügyben.

Bár ezt hivatalosan nem ismerik el a kórházak, az onkológusok állítják: az új betegek számára szinte elérhetetlenek a legkorszerűbb terápiák. Ahogy az egyik intézmény osztályvezetője fogalmazott: csak "kihalásos" alapon jutnak a betegek ezekhez a kezelésekhez. Ezt igazolják a gyógyszerforgalmazás adatai is: miközben folyamatosan nő a kezeltek száma, a legkorszerűbb kemoterápiás szerek forgalma nem emelkedik. Becslések szerint a legköltségesebb gyógymódra szoruló emlődaganatos betegeknek a fele, míg a vastagbél-daganatos pácienseknek alig több mint a tizede kapja a leghatékonyabb kezelést. Borsod és Somogy környékén, illetve egy-egy fővárosi intézményben egyáltalán nem fogynak a legkorszerűbb készítmények. Egy középkorú, vastagbéldaganatos férfit május óta kezeltek az egyik fővárosi intézményben. Most jutottak volna az úgynevezett biológiai válaszmódosító terápiához. A vizsgálatok azt mutatták: hatásos lehet a kezelés, azonban közölték vele: a terápiára ott nincs mód. Az onkológusok közül többen elismerik: nem, vagy csak alig tudnak új betegeket beállítani a drágább, de hatásosabb kezelésekbe. Mayer Árpád, az Uzsoki Kórház onkológiai osztályának vezetője 25 százalékos pénzügyi visszafogásról beszél, és arról, hogy a már megkezdett kezeléseket kötelességük folytatni. S ez már szakmai és etikai kérdéseket vet fel.

Kéri Ibolya, a Magyar Rákellenes Liga munkatársa egyre több panaszról számol be: - Egy középkorú, nyirokrendszeri áttétes emlődaganatos betegtől a kedvező laboreredmények ellenére megtagadták a terápiát. Intézményről intézményre küldtük, mire megkapta a kezelést.

A Szent László Kórház főigazgatója, Radnai Zoltán is érzékeli a gondokat: - Az elmúlt három hónapban az új pénzügyi szabályok miatt feltételezhetően több százmilliós hiányunk keletkezett. Ha ugyanígy folytatnánk a terápiákat, márciusra csődöt jelenthetnénk.

Most, hogy onkológiai centrumként új pácienseket is kaptak, kétszer annyi kezelést kellene a korábbinál kevesebb pénzből finanszírozni. - Az onkológiai gyógyításban alkalmazzák a legköltségesebb terápiákat, s ehhez a kórház kapott valamennyi többletet, de a finanszírozás változásainak hatására sokkal nagyobb részt visz el az onkológia a kasszából. Ráadásul a tavalyihoz képest öt százalékkal alacsonyabb szinten fizeti ki a biztosító a beavatkozásokat. A kettő együttes hatása okozza a nehézségeket - fogalmazott a főigazgató. Radnai Zoltán azt tervezi, hogy a rák gyógyítása a jövőben csak a területi ellátási kötelezettségük alapján történjen, vagyis máshonnan ők sem fogadnak betegeket, és azt is megvizsgálják, milyen kezelések adhatók a jövőben a pácienseknek. Bodoky György, a kórház onkológiai osztályának vezetője attól tart, ha nem rendeződik a helyzet, a legköltségesebb terápiákat nem tudják nyújtani.

A vidéki onkológiai osztályokon csak hébe-hóba részesülhetnek a betegek a legkorszerűbb kezelésekben. Sőt Poller Imre, a miskolci központ vezetője szerint 25-30 százalékuk kezeletlenül "bolyong" az ellátási rendszerben, mert továbbküldik őket más kórházakba a takarékosságra kényszerülő intézmények. Egy daganatos beteg egyhavi terápiája fél-egymillió forintba is kerülhet. Ebből a pénzből egy általános kórházban ötven másik beteget kezelhetnek. Ez komoly dilemma.

- Amikor a mi központunknak a kétszázmilliós keret is kevés, kérdéses, vajon mit kap a beteg abban a centrumban, amelyikhez ugyanennyien tartoznak, mégis húszmillió forintból oldja meg az ellátást - mondja Poller Imre, aki szerint sokszor hónapokat kell várni a sugárterápiára.

- A tüdő-, a feji és a nyaki daganatos betegek számára más gyógymód nincs is, jó részük mégsem jön vissza, amikor végre rá kerülne a sor - mondja a központ vezetője.

Értetlenül áll viszont a korlátozásokról érkező hírek előtt az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója, ő ugyanis nem tud ilyesmiről. Kásler Miklós szerint is nőtt a sugárkezelésekre a várakozási idő, de a legkorszerűbb terápiákkal nem álltak le.

A Magyar Rákellenes Liga vezetője, Vasváry Artúrné viszont a cáfolatot nem érti: szerinte kevés beteg jut hozzá a drágább terápiákhoz, s egyre többeket küldenek tovább. Vannak, akik egyáltalán nem kapnak kezelést. A legfőbb gondot a legkorszerűbb, az úgynevezett biológiai válaszmódosító kezelések kifizetése okozza, amelyek havi költsége fél-egymillió forint között van. Ezek alkalmazásával jelentősen megnő a betegek túlélési ideje. A vastagbéldaganatok esetében az átlagos hat hónapot 26-ra tudták növelni az onkológusok.

Az Egészségügyi Minisztérium illetékese nem találkozott ilyen panaszokkal, az ígért másfél milliárdos többletet pedig szétosztották az ellátóhelyek között. Ezzel szemben Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa asztalán egyre több a panasz: - Levelet és állásfoglalást készítek az egészségügyi miniszternek a gyógyszerfelírások, elsősorban a kemoterápiás kezelések ügyében. Ha itt fennakadás van, azzal ugyanis életeket veszélyeztetnek - fogalmazott az ombudsman.

Novembertől a tárca javítja a traumatológiai ellátás finanszírozását - ezzel a kissé képlékeny ígérettel is sikerült megpuhítani a traumatológusok tárgyalóküldöttségét, amelyik pénteken hétpontos megállapodást írt alá a miniszterrel. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy októbertől ügyelnek is az orvosok. A megállapodás szövegét szeptember közepén még a Magyar Traumatológus Társaság közgyűlésének is jóvá kell hagynia. Lapunk úgy tudja: a miniszter nem ígért többet, mint hogy a kórházi ellátások díjában pótolják a színlelt szerződések felszámolása miatt kieső orvosi jövedelmeket. A tárgyalás napján további négy társaság - a sebész, az érsebész, a mellkassebész és a transzplantációs - csatlakozott a traumatológusok követeléséhez. D. A. N.

Kevés betegnek jut a leghatékonyabb kezelésekbõl
Kevés betegnek jut a leghatékonyabb kezelésekbõl
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.