A tanárokról a települések döntenek
Mindezt azért szögezte le tegnap közleményben az Oktatási és Kulturális Minisztérium, mert Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára csütörtökön Egerben azt mondta: legalább ötezer pedagógust kell elbocsátani azért, mert az elmúlt években 160 ezerrel csökkent az iskolások száma.
A tárca közleménye hangsúlyozza: a pedagógusok elbocsátásával kapcsolatos döntéseket a helyi viszonyok ismeretében a munkáltatóknak, tehát az iskolák igazgatóinak kell az intézmények fenntartóival egyeztetve meghozniuk. A közlemény szerint kormányzati szintű döntés csak arról született, hogy az eddigieknél ésszerűbben kell megszervezni a tanárok munkaidejének kihasználását. Úgy fogalmaztak: az idei tanévtől lehetőségként, a következő tanévtől pedig már kötelezettségként megjelenő heti kétórás pedagógusóraszám-emelés "pusztán arra szeretné rászorítani a pedagógusokat, az iskolaigazgatókat és -fenntartókat is, hogy gondolják át a munkaidő leghasznosabb kitöltésének feltételeit".
A tárca leszögezte: valamenynyi munkavállaló számára negyvenórás a munkahét. Ezt a pedagógusok esetében sem akarja senki megváltoztatni, de szükség van arra, hogy a tanárok a munkával töltött idejüknek az eddiginél nagyobb részét fordítsák a lemaradó diákok felzárkóztatására és a tehetséges tanulók felkészítésére.
Katona Tamás a csütörtöki kijelentésével kapcsolatos érdeklődésünkre azt mondta: az óraszámemelésen, a diákok egyre csökkenő számán, illetve a pedagógusok létszámán alapuló prognózisok alapján a következő években ötezer pedagógus munkája takarítható meg . Hangsúlyozta ugyanakkor: a munkáltatói döntéseket az önkormányzatoknak kell meghozniuk.