Újjáéledt a "dunaújvárosi főnix"

Tízmillió euróba, azaz mintegy 2,7 milliárd forintba került a Dunaferr Zrt. idei legnagyobb beruházása, az egyik nagyolvasztó felújítása. A vasműben folytatódnak a fejlesztések.

- A kohóipar alapköve a nagyolvasztó, amely olyan, akár egy főnixmadár: tíz-tizenkét évente meghal, majd poraiból föltámad, azaz bő évtizedenként teljes rekonstrukcióra szorul - így jellemezte Valerij Naumenko, a Dunaferr Zrt. vezérigazgatója a napokban befejezett beruházást, amelynek keretében a dunaújvárosi vasműben felújították az egyik vaskohót. A cég 2004. évi privatizációja óta ez volt az egyik legnagyobb fejlesztése a tulajdonos ukrán-svájci Donbass-Duferco konzorciumnak.

Naumenko tájékoztatása szerint a tulajdonosok a privatizációs szerződésben öt évre összesen 272 millió euróban - azaz mintegy 73-74 milliárd forintban - határozták meg a végrehajtandó beruházások összértékét. A vezérigazgató azt mondta, az eltelt két évben időarányosan teljesítették vállalásaikat, ám a fejlesztések nagyobb része csak most következik. Az idei esztendő legjelentősebb projektje az egyes számú nagyolvasztó most befejezett rekonstrukciója volt, ami tízmillió euróba, nagyjából 2,7 milliárd forintba került.

- Ezzel a munkával nem növeltük meg a nagyolvasztó kapacitását, továbbra is évi 1,3 millió tonna nyersvas gyártásával számolunk - mondja Valerij Naumenko. - A bővítést a hideg- és a meleghengerműben tervezzük: mindkét üzemben duplájára kell emelnünk a termelést. Ugyancsak jelentős beruházás lesz egy új erőmű megépítése, amivel a Dunaferr nemcsak a saját energiaellátását lesz majd képes önállóan fedezni, de villamosáram-értékesítőként is megjelenhet a magyar piacon. A vasmű legjelentősebb fejlesztéseinek tervei már elkészültek, s jövő tavaszszal sor kerülhet a kivitelezői szerződések megkötésére.

A nagyolvasztó átépítését fővállalkozóként az orosz Uraldomnaremont nevű cég irányította, amely 272 saját munkásával érkezett Dunaújvárosba.

- A Dunaferr több jelentkező közül fogadta el a mi cégünk ajánlatát, aminek a hátterében az állhat, hogy hatvan éve foglalkozunk kohók építésével és felújításával, Oroszországban jelenleg ötven nagyolvasztó működését felügyeljük - mondja Alekszandr Pticin, az Uraldomnaremont vezérigazgatója. - Egy kohó átépítését a lehető leggyorsabban kell végrehajtani, hogy minél kisebb idő essen ki a termelésből. Ilyen speciális munkát csak külön erre kiképzett munkások képesek végrehajtani, a vasmű ezért nem is találhatott magyarországi fővállalkozót a kohófelújításra.

Valerij Naumenko kérdésünkre azt mondta, a további - a mostaninál kevésbé speciális - beruházások többségét hazai cégek is el tudják majd végezni. A Dunaferr gazdálkodásáról szólva a vezérigazgató elmondta, 2006-ban a tavalyi 255 milliárd forintos árbevétel és a 17,3 milliárd forintos adózás előtti eredmény növekedését várják. Hozzátette, a tulajdonosok a privatizációs szerződés 2009-es lejártáig nem vehetnek fel osztalékot.

Naumenko hangsúlyozta: 2009-ig bizonyosan nem lesznek elbocsátások a Dunaferrnél, így a jelenlegi több mint nyolcezer fős alkalmazotti létszám elsősorban nyugdíjazással csökkenhet. A cégvezető közölte, bizonyos területeken - így például az adminisztratív munkakörökben - ésszerű lenne ugyan a leépítés, mégsem válnak meg dolgozóktól, mivel a privatizációs szerződés szerint ilyen esetekben a cégnek olyan súlyos kötbért kellene fizetnie az állam számára, ami a vasműnek komoly anyagi veszteséget okozna.

Tízmillió euróba került a nagyolvasztó rekonstrukciója
Tízmillió euróba került a nagyolvasztó rekonstrukciója
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.