Egy hónapra bezáratják az al-Arabíja tv bagdadi irodáját
A dubaji székhelyű arab műholdas hírtelevízió közölte, hogy nem kaptak hivatalos értesítést az iraki hatóságoktól tevékenységük betiltásáról. Később élő televíziós adásban arról számolt be, hogy rendőrök érkeztek a bagdadi irodához, hogy azt lepecsételjék. Az al-Arabíja nem tudja, hogy Núri al-Máliki kormánya miért döntött a betiltás mellett.
Máliki júliusban óva intette a televíziós társaságokat attól, hogy olyan felvételeket közöljenek, amelyek alááshatják Irak stabilitását. A miniszterelnöki hivatal által kiadott közleményben bírálta azokat a híreket, amelyek "terrorista támadások áldozataiból kovácsolnak tőkét". Felszólította a médiát, hogy "tartsa tiszteletben az emberi méltóságot, és ne essen az iraki népben halálfélelmet kiváltani akaró terrorista csoportok kelepcéjébe". Jelezte, hogy a tv-állomások vagy betartják a szakmai etikai követelményeket, vagy törvényes úton lépnek fel ellenük.
Az iraki kormány 2004 augusztusában már bezáratta az al-Dzsazíra pánarab műholdas hírtelevízió bagdadi irodáját, amelynek azóta sem engedélyezte a működést. Az al-Dzsazíra, amelynek irodáit 18 országban tiltották be, adását pedig 30 országban akadályozzák, Irak északi, kurdok lakta területén forgathat.
George Bush amerikai elnök és védelmi minisztere, Donald Rumsfeld ugyancsak bírálta a katari székhelyű al-Dzsazírát, mondván, hogy Amerika-ellenes érzelmeket gerjeszt és teret biztosít a terroristáknak. Az al-Dzsazíra viszont azt mondja, hogy kizárólag a hírértékből indul ki.
A Bizottság az Újságírók Védelmére (CPJ) nevű nemzetközi szervezet elítélte az al-Arabíja bagdadi működésének betiltását. A sajtószabadság betartását figyelő szervezet szerint "az al-Arabíja bagdadi irodájának önkényes bezárása szembenáll az iraki kormánynak a sajtószabadság betartására vállalt ígéretével".
(MTI)