Trükkös tuják

Ma már szinte nincs tuja vagy boróka nélküli magyar kert. Az igénytelennek tartott növények többségéről azonban hamar kiderül, hogy kényes, ápolásához, gyógyításához pedig jól kell ismerni, és eleve olyan fajtát kell választani a kínálatból, amely elviseli kertünk adottságait.

Az örökzöld fenyőfélék, borókák, tuják egyre kedveltebb növények nálunk, azonban vásárlás előtt kevesen gondolnak bele, hogy képesek-e biztosítani tartósan az ilyen növények fejlődéséhez szükséges feltételeket. Ültetés előtt kevesen tájékozódnak a tetszetős növények ápolásáról. Ezek ugyanis a külső környezet apró változásaira is látványosan reagálnak. Lombjukat veszíthetik a szárazságban, vagy ha túlságosan közel került hozzájuk a gyomirtó, illetve a téli só.

Tévedés azt hinni, hogy az örökzöldek igénytelenek. Inkább kényesek, rendszeres ápolást igényelnek, egyebek mellett metszést. Ahogy egyre népszerűbbek, mind többen vannak, és kártevőik is megjelentek, pusztítják a hajtásokat, a leveleket. Sok olvasónk panaszkodik a pikkelylevelűeknek mondott borókák, hamisciprusok, tuják, valamint a tűlevelűek levélbarnulásáról.

A lomb- és ághullatással a tujatulajdonosokra a drágán vásárolt növényeik mindjárt az első ősszel hozzák a frászt. Nem kell megijedni és a kertészetbe rohanni reklamálni: az örökzöldek is frissítik föld feletti részeiket. A tuja például két-három hétig vedlik, méghozzá belülről. Ez olyan tünetekkel jár, mintha a növény ki akarna száradni. Minden ősszel kezdődik a tuják levél- és ágacskaváltása. Ilyenkor a belső rész kétéves ágacskái a rajtuk lévő pikkelylevelekkel együtt megbarnulnak, később lehullanak. A legtöbb pikkelylevelű örökzöld levele télire vizet veszít, és ez természetes színváltozással jár.

A természetes változások mellett ezek a növények a külső körülmények változására általában levélbarnulással, száradással reagálnak. Nem kell mindjárt betegségre vagy kártevőre gondolni, mert elképzelhető, hogy a néhány éve vásárolt növény gyökerei kinőtték a földlabdát vagy az ültetőgödörbe szórt örökzöldeknek való talajt. Ilyenkor a legegyszerűbb, ha örökzöldnek való tartós hatású műtrágyát vásárolnak, s a használati utasításban megjelölt időben, mennyiségben és módon a földbe juttatják.

A száradás ellen - ez a fiatalabb növények betegsége - olcsóbban lehet védekezni: locsolni kell. Az idősebb növények erőteljesebb gyökerei mélyebbre jutva megtalálják a szükséges vizet. Főleg tujasorokban, sövényekben fordul elő, hogy egyes növények kilógnak a sorból, társaikat lehagyva fejlődnek. Ezek általában a ház vagy a terasz, esetleg a járda esővízéből kortyolhatnak többet. Velük nincs mit tenni, az egész sort egyforma mennyiségű vízhez kellene juttatni.

Ennél kissé bonyolultabb a helyzet, ha a levélbarnulásért kártevők a felelősek. Felismerésükhöz nagyítóra van szükség. A borókák, tuják, hamisciprusok fő kártevője a tujafúró aranymoly. A szabad szemmel is jól látható, fél centire növő molylepke a nyár elején, közepén rajzik. A tojásokat a hajtáscsúcshoz közeli pikkelylevelek közé rakják le és a július végén kikelő néhány milliméteres hernyók a hajtások belsejébe vágott aknában késő tavaszig várnak, ekkor előbújnak, bebábozódnak, majd megjelenik az új molynemzedék, és kezdődik minden elölről. Az apró hernyó óriási kárt okoz, mert aknái miatt a hajtásvégek elszáradnak. Ha ezt tapasztalják, akkor elő a nagyítóval. Ha a hajtásvégek felületén lyukakat találnak, szétvágják, és megtalálják az üreget, aknát, és a belső, kirágott, gyakran üvegesen áttetsző falon ürülékszemcséket lelnek, akkor biztosak lehetnek: a tujafúró költözött a kertbe. A legegyszerűbb védekezés a fertőzött vagy fertőzésgyanús részek lenyírása. Egyszerűbb a helyzet, ha sövényről van szó, de a magányos pikkelylevelűek is hálásak, ha május végéig - mielőtt előjönnek a hernyók - megszabadítják őket a kellemetlen vendégektől. Legjobb elégetni. Nem kell sajnálni a levágott ágrészt, kinő újra, és az apró rovarok miatt úgyis elpusztulna. Ha erős a fertőzés, akkor a nyár végéig - amíg nem rágják mélyre magukat a hernyók - permetezni lehet. Az aranymoly mellett többféle pajzstetű is előfordul a pikkelyeseken. Ezek szívogatása következtében a hajtások torzulnak, sárgulnak, súlyosabb esetben elhalnak. A pajzstetvek jelenlétére ragacsos mézharmatból lehet következtetni. Ellenük a pajzs lezárásáig, áprilisig vagy július végén a rajzáskor lehet permetezéssel védekezni.

Gombák is károsítják a pikkelylevelűeket. Ezek általában apróbb, egy-egy levelet elváltoztató kártétellel indítják a támadást. Legegyszerűbb a fertőzött részek eltávolítása, ám ha szükséges, széles hatású gombaölővel permetezni kell.

A fenyőfélék barnulásától nem kell megijedni, de félni azért érdemes, hiszen az első tüneteknél a laikus még nem tudja megállapítani, hogy egyszerű levélváltásról vagy a biztos kipusztulásról van-e szó. Az amatőröknek nem árt ilyenkor gondoskodni az azonnali tápanyag-utánpótlásról és a fokozott öntözésről. Ha azonban a barnulás elhatalmasodik, akkor már nincs menekvés.

Az öntözés elhanyagolása egyébként azért is veszélyes, mert ezek a növények többnyire nagyon nehezen újulnak meg, így felkopaszodásuk vagy egy meghatározó águk elvesztése után már nincs mit tenni, nem alkalmazható a cserjéknél beváló erős visszavágás. Aki nem vigyáz, annak örök torzóvá válhat a növénye. Ilyen esetben segítséget jelenthet, ha a kopasz tuja tövébe egy fiatalt ültetnek, s ezek együtt növekednek. Ha a rendszeres öntözésről nem tud gondoskodni, és a későbbi gyökérfejlődéshez sincs elegendő jó föld, akkor inkább más növényt ültessen.

A jövő héten a kora őszi gyepmunkákról írunk.

Egy rossz, de tipikus példa: tujasor néhány hónappal az ültetés után
Egy rossz, de tipikus példa: tujasor néhány hónappal az ültetés után
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.