Márványba vésett kultúratámogatók
Hol vannak a régi szép idők, amikor Teleki 25 ezer értékes könyvet adományozott egy "tudós könyvtár" alapítására! És amikor a Széchenyiek Nemzeti Múzeumot, valamint Tudományos Akadémiát teremtettek... Ma az intézménymenedzser alternatív pénzforrásokra vadászik, és szponzorokat keres. Színházban pástétomot reklámozni? És fogkrémet? Miért ne? Máshol "eladják" a székeket, klubot alapítanak. A Katona József Színház pártolói netes foglalással is jelezhetik ragaszkodásukat. Szép, szép - hümmög Szűcs Miklós, a Kamaraszínház igazgatója, de ez csak pár millió forint.
A mecénás oly ritka, mint a fehér holló. A reformkorra emlékeztető intézményalapító pedig mutatóba sem akad. Náray-Szabó Gábor akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárának a főigazgatója szerint ha beindul a tehetős réteg, elsősorban a promóció érdekli őket.
Teleki József könyvtáralapító adományát meg sem lehet közelíteni, értelemszerűen az intézmény neki szentelt márvány emléktáblájára sem kerülhetnek fel új nevek. Közben megváltozott a mecénáskodás jellege is - folytatja fejtegetését Náray. Az utóbbi tíz évben divattá vált a díjalapítás. A Bolyai Díj után még hangzatosabb következett, a Prima Primissima. Náray rezignáltan fogadja el, hogy ilyen környezetben a könyvtár labdába sem rúghat, hiszen nem tud megmozgatni egymillió nézőt.
Mégse kell elkenődni: júniusban a Keleti Gyűjtemény jelentős adományt kapott csalai Kégl Miklóstól. A bőkezű támogató Kégl Sándor (1862-1920) dédunokája, és a Kégl-könyvtár restaurálását, webes katalógusban történő feldolgozását szorgalmazza.
Monok István, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója egyetért Náray-Szabó Gáborral: hiányzik a tehetős középréteg. Mivel elsősorban a multik adakozhatnának, a nemzeti kötődés is kérdéses. Számukra nem a magyar kultúra megmentése elsődleges, hanem a nagy célközönség a vonzó. Így hát inkább népszerű sportrendezvények felé kacsingatnak.
Az OSZK öt éve foglalkozik aktív szponzorcsalogatással (három támogatójuk évi 30 milliót juttat az intézménynek), de az adományozó akarat is jelentős - véli Monok István. Nagygyűjtemény ügyében is megkeresték már őket, immár csak 70-80 millió forint adókedvezményt kellene biztosítani, hogy megkaphassák.
Szerényebb, ám fontos akciókat bonyolít le az OSZK Baráti Társaság. A mintegy ötven könyvgyűjtő pénzt ad a könyvtárnak, de aukciókon is vásárolnak, évente kétmillió forintért. Az egyik bank nemrég 10 millió forint értékben vásárolt Londonban a könyvtárnak értékes anyagokat.
A Kossuth Kiadóval közösen szervezik az Amor Librorum Klubot, amely évi ötmillió forint támogatást jelent. Ezenkívül közös sorozatban ritkaságok hasonmás kiadásával foglalkoznak. A kiadó a bruttó bevétel 10 százalékát adja az OSZK-nak. A közreműködés nem annyira a pénz, mint inkább a digitalizálás miatt fontos. Ha a kiadó ötmilliót fizet a könyvtárnak, mellette még legalább tízet költ digitalizálásra.
Klubtag az Amor Librorumban az lehet, aki megvesz tíz kötetet. Ez 50 ezer forintos adománynak számít, és a támogatók nevét márványtáblán örökítik meg. Az eddigi két táblán mintegy 55 név szerepel.
Kovács Tibor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója szerint a száz, kétszáz évvel ezelőtti adományok értékét lehetetlen pénzben kifejezni. 2002-ben felavattak egy emléktáblát, ezen 1927-ig terjedően tüntették fel a legjelentősebb támogatók nevét.
Tervezik a folytatást, ezért át kell alakítaniuk az előcsarnokot. Utána a márványtáblaakció a mai korok felé közelítheti a névsorolvasást. Addig is a múzeum a gyűjteménygyarapítóknak oklevelet ad. Hasonló módon nyilatkozik Náray-Szabó Gábor: - Ha megkeres egy fontos támogató, tejben-vajban fürösztjük!
Vannak persze területek, ahol nem ennyire békés az élet. A filmes és a színházi szakma között csendes utálkozás van. Szűcs Miklós panaszkodik, hogy míg a filmes bizniszben a szponzorok szinte 100 százalékban leírhatják adójukból a támogatás összegét, addig a színháznak senki sem ad szívesen, mert az öszszegeket nem lehet leírni.
Ha nem lenne siralmas, talán mosolyoghatnánk az ELTE Földrajztudományi Intézetének a "történetén". A Csillagászati Tanszék virtuálisan (is?) meghirdette, hogy szponzorokat keres az ELTE lágymányosi épületének tetején található planetárium felszerelésére. 300 ezer euró kellene - olvasható a honlapon. Egy szponzor minimum 20 ezer euróval szállhat be. Ha valaki 200 ezer eurót adományozna, főszponzorként akár önmagáról is elnevezheti a planetáriumot. További ígéretek: az összes szponzor nevét emléktábla örökíti meg a bejáratnál, ingyenes reklámlehetőséget kapnak, és díjmentesen igénybe is vehetik a planetáriumot. Csak egy gond van: a megadott telefonszámot hetekig lehet hívogatni, senki fel nem veszi. Szegény tolakodó szponzorok...