A szakértők nem vállalják jelentésük módosított változatát a verespataki környezeti hatástanulmányban
Az MTI bukaresti tudósítója annak kapcsán kérdezte a bukaresti Opus Srl. cég ügyvezető igazgatóját, hogy az egyik magyarországi országos napilapban e témában megjelent egy tényfeltáró riport. Ebben olvasható, hogy megcsonkították és meghamisították a verespataki aranybányára vonatkozó környezeti hatástanulmányhoz készített, a település történelmi részén található kulturális és épített örökség megóvását célzó független szakértői jelentést. Ennek nyomán a bukaresti szakértők nem vállalják saját jelentésüknek a hatástanulmányban megjelent változatát.
Eszerint a csonkítást a beruházás tervezője, a kanadai-román Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) hajtotta végre, amely a környezetvédelmi tárca engedélyének a megszerzéséhez volt köteles elkészíttetni az aranykitermelés környezeti hatásait feltáró tanulmányt. Ez utóbbi részét képezi a Verespatak történelmi részén álló kulturális és épített örökség megóvásának menedzsmentterve. Az RMGC szóvivője a lapnak elmondta: az erre vonatkozó fejezetek elkészítésére a Román Nemzeti Történelmi Múzeummal kötöttek szerződést, a múzeum pedig alvállalkozóként bízta meg az Opust.
A cég szakemberei és vezetői (Virgil Apostol ügyvezető igazgató és Stefan Balici igazgató) műépítészek azt állítják: az elkészített környezeti hatástanulmányba szakvéleményükből csak egyes részleteket emeltek be. Márpedig az általuk készített dokumentációt semmiképpen nem lett volna szabad megcsonkítani, mert ezáltal annak következtetései radikálisan módosultak - olvasható a magyarországi napilapban.
"Teljes mértékben átalakították a szöveget, kivették például azokat a cikkelyeket, amelyek nem feleltek meg az RMGC-nek, kihúzták néhány fejezet címét is" - mondta szerdán Apostol az MTI-nek. Nehezményezte, hogy módosítások voltak a szövegben is. Ezáltal a szakértői vélemény szelleme, tartalma teljes egészében átalakult, annyira, hogy az Opus vezetői nem is vállalják a hatástanulmányban megjelent szövegváltozatért a felelősséget - mondta. Apostol nem is látta érdemesnek, hogy külön kiemeljen az MTI érdeklődésére bármilyen példát is, hiszen - mint fogalmazott - az eredeti jelentés egésze, az alapvető mondanivaló torzult el a radikális módosítások révén.
A környezeti hatástanulmányt egyébként Romániában lakossági fórumokon, közvitán is megtárgyalják, mivel ez is feltétele az engedélyeztetési folyamatnak. Ha igaznak bizonyul az Opus szakembereinek állítása, az elmúlt hetekben szervezett romániai és magyarországi nyilvános fórumokon tulajdonképpen hamis dokumentumot vitattak meg.
Az Opus vezetői egyébként augusztus 12-én levélben tájékoztatták Sulfina Barbu környezetvédelmi minisztert, jelezve, hogy nem vállalják a Verespatak történelmi részében található kulturális örökség megóvására vonatkozó következtetéseket, legalábbis abban a formában, ahogy a környezeti hatástanulmányban szerepelnek.
Az MTI erre vonatkozó kérdésére Korodi Attila, a román környezetvédelmi és vízgazdálkodási minisztérium államtitkára elmondta: a minisztérium egyelőre tudomásul vette a leírt esetet, de nem kívánja kommentálni azt. A történteknek akár jogi vetülete is lehet, tehát felveti a kérdést, hogy az RMGC ebben az esetben mennyiben tartja be a törvényességet - fűzte hozzá. Ennek gyakorlati elemzésére akkor lesz lehetőség - mondta a tisztségviselő -, amikor összeül majd a szakmai elemző tanács (tárcaközi szakbizottság). Azon a fórumon fogják megvizsgálni a kérdés minden vonatkozását.
Az Opustól kapott jelzést a minisztérium el fogja küldeni a beruházónak is - mondta Korodi. Az RMGC-től ugyanis választ várnak majd erre is, akárcsak minden olyan kérdésre, amely az aranykitermeléssel kapcsolatos közvitákon felmerült - emlékeztetett az államtitkár.
(MTI)