Chávez visszatérő látogató Castro betegágyánál
Látható volt Raúl Castro is, akire bátyja átmenetileg átruházta a hatalmat betegsége idejére. Chávez egy hónap alatt már harmadszor vizitelt Fidel Castro betegágyánál, szinte politikai üzenetet is sugallva a két rendszer szoros összefogásáról, együttműködéséről "az amerikai imperializmussal" szemben.
A keddi Granma, a kubai központi pártlap szerint Fidel Castro túl van a betegség nehezén és szépen gyógyul. Az is olvasható, hogy a műtét óta eltelt 34 nap alatt 18 kilót fogyott. A lap ugyanakkor utal az el nem kötelezett országok mozgalmának - elméletben 116 fejlődő ország - szeptember 11-én Havannában kezdődő csúcstalálkozójára, jelezve, hogy Castro készül magas rangú vendégek fogadására.
A kubai államfő egy hét alatt azonban aligha erősödik meg annyira, hogy ellássa a házigazdai teendőket. Megfigyelők szerint nincs kizárva, hogy a továbbra is inkább háttérbe húzódó Raul Castro helyett így Hugo Chávez lehet majd az egyik hangadó a csúcstalálkozón. A venezuelai vezető az elmúlt hetekben külföldi utazásaival próbált nemzetközi támogatást szerezni ahhoz, hogy Caracas kapja meg az ENSZ BT Latin-Amerikának járó nem állandó tagságát Guatemalával szemben, amelyet az Egyesült Államok favorizál.
Washington mindeközben, a jelek szerint, a kivárás álláspontjára helyezkedik. Az eltelt egy hónap alatt nem volt semmi jele annak, hogy Fidel Castro betegségének híre, avagy a hatalom átmeneti átadása belpolitikai mozgást indított volna el. Alaptalannak bizonyultak a Miami központtal az USA-ban élő emigránsok elvárásai is, hogy Kubában a lakosság egy része fellépjen a 47 éve fennálló rendszer ellen.
Thomas Shannon, a nyugati félteke ügyeiért felelős államtitkár-helyettes magyar újságírókkal folytatott minapi video-sajtókonferencián egyértelművé tette, hogy a Bush-kormányzatnak nincsenek tervei katonai erő alkalmazására a kubai diktatúrával szemben. A demokrácia egyébként sem exportálható, a poltikai megoldást senki sem, még az Egyesült Államok sem kényszerítheti rá kívülről Kubára. A kubai népnek kell döntenie jövőjéről - szögezte le.
Az üzenet alighanem szól a kubai-amerikai emigráció kemény magjának is, akik Washingtontól most kemény fellépést sürgetnek. A Latin-Amerikában jártas, egyebek között Chávez kezdeti időszakában Venezuelában is dolgozó diplomata szerint a nemzetközi közvélemény, így a volt kelet-közép-európai szocialista országok segíthetnének saját átmenetük tapasztalataival a változások előmozdításában. Shannon úgy látja, hogy Fidel Castro betegsége, tekintettel előrehaladt korára, olyan időszakot, a hatalom átadásának illetve a hatalom megosztásának olyan helyzetét hozza létre, amikor megindulhat a kubai civil társadalom fejlődése. A Bush kormány ezért tovább erősíti a demokratikus ellenzéki csoportok támogatását, s folytatja rádió-és tévéadásokkal a kubai társadalom felvilágosítását. Kérdésekre válaszolva elismerte, hogy amíg Fidel Castro szellemi tudatában lesz, mindent elkövet a belpolitikai nyitás ellen. S bár Raúl Castrótól sem várnak más politikát, világos, hogy személye nem annyira karizmatikus, s nem annyira elfogadott a kubai társadalomban, mint bátyjáé.
A Bush-kormányzat azzal számol, hogy az átalakulási folyamat akár hosszabb időt is igényelhet. Már csak ezért sem tervez az amerikai kormányzat egyelőre lazítani a kereskedelmi és pénzügyi embargón. Ezt Washington csak akkor venné fontolóra, ha Kubából, a kubai vezetéstől a nyitás szándékának egyértelmű jelei érkeznek. A kubai lakosságnak kell felismernie, hogy Latin-Amerika utolsó diktatúrájaként, 45 év elteltével ideje visszatérni a nyugati földrész demokráciái közé - vélekedett az amerikai külügyi államtitkát-helyettes.