A Fidesz tiltakozik a privatizáció ellen
Szijjártó Péter hangsúlyozta: a kormány olyan nemzeti társaságok - így a Volán, a posta és a villamos művek - privatizációját tervezi, amelyek eladása az emberek mindennapi életkörülményeit rontaná, mert ritkulnának a buszjáratok, emelkedne a villamos energia ára és újabb postahivatalokat zárhatnának be.
"Arra szólítjuk fel a kormányt, hogy ne merjen olyan privatizációs döntéseket hozni, amelyek elherdálják a nemzeti vagyont, amelyek elzálogosítják Magyarország jövőjét és (...), amelyek az emberek mindennapi életét még tovább rontják" - mondta a Fidesz kommunikációs vezetője a gazdasági minisztérium Hold utcai épülete előtt tartott tájékoztatón. Hozzátette: az Állami Számvevőszék vizsgálata alapján a gazdasági tárca készítette a "legtrehányabb" beszámolót a közpénzek elköltéséről, és most itt tervezik a nemzeti vagyon további elherdálását.
Szijjártó Péter szerint ugyanis a szocialista-szabad demokrata kormány az utóbbi években is "feleslegesen és értelmetlenül herdálta el a nemzeti vagyont", hiszen a privatizációs bevételek ellenére nőtt az államadósság.
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője arra hívta fel a figyelmet, hogy a szocialisták az országgyűlési választás kampányában az ingyenes utazási kedvezmény kiterjesztését ígérték, most azonban azt tervezik, hogy megszüntetik az ingyenességet. "Felszólítjuk a kormányt, hogy ne merje elvenni a nyugdíjasoktól az ingyenes utazási kedvezményt, ne merje, mert nem ezt ígérte" - mondta a politikus.
Nincs hadüzenet a nyugdíjasoknak
Csákabonyi Balázs, az MSZP országgyűlési képviselője szerint - a hétfőn elhangzott fideszes véleménnyel szemben - a konvergenciaprogram nem tartalmaz hadüzenetet a nyugdíjasokkal szemben, hanem éppen az ellenkezőjét, egy igazságos, fenntartható és kiszámítható nyugdíjrendszer megteremtését célzó program irányelveit. A frakció nem támogatná az eddigi vívmányok megnyirbálását, köztük a 65 éven felüliek ingyenes utazásának megszüntetését.
Bár Magyarországon a várható élettartam még elmarad a régi európai uniós országokétól, "hál' istennek növekszik", ezért a számítások szerint 2050-re több lesz a nyugdíjas, mint az aktív dolgozó.
Az irányelvekre visszatérve a képviselő közölte, hogy nincs szó a 13. havi nyugdíj megszüntetéséről, végrehajtják az Országgyűlés által elfogadott nyugdíjkorrekciós programot, és az idén is meglesz a nyugdíjak reálértékének 3-4 százalékos emelkedése. Ha a nettó bérkiáramlás, vagy az infláció meghaladja a költségvetésben lefektetett számokat, akkor novemberben korrekciós emelést kapnak a nyugdíjasok, január 1-jéig visszamenőleg.
A korkedvezményes, illetve a rokkantnyugdíj tervezett reformjáról szólva a politikus elmondta, hogy az öregségi nyugdíjkorhatár 62 évével szemben ma 53,5 esztendő az úgynevezett nyugdíjcentrum. A több mint 800 ezer rokkantnyugdíjas közül mintegy 460 ezren 62. életévük előtt vonultak nyugdíjba. Értékelése szerint - bizonyos területeken alanyi jogokkal járó rehabilitációs programokkal - 60-70 ezer rokkantnyugdíjas visszatéríthető a munka világába a következő években. Hangsúlyozta, hogy ebben a kormányciklusban nem emelik az öregségi nyugdíjkorhatárt, ezt a szocialista frakció sem támogatná. Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy csak 2012-től emelkedne a férfiakkal megegyezően 60 évre a nők előrehozott nyugdíjkorhatára.
A politikus elmondta, hogy már most sem lenne fenntartható a nyugdíjrendszer a központi költségvetés jelentős támogatása nélkül, az idén például a több mint 2 ezer milliárd forintos nyugdíjköltségekből 473 milliárd forintot a központi költségvetés fedez. Hangsúlyozta, hogy egyelőre csak irányelvekről van szó, a konkrét javaslatok elkészülte után kezdődik az egyeztetés az Idősügyi Tanácsban, valamint az érdekképviseleti szervezetekkel, hogy társadalmi vita után kerüljenek az Országgyűlés elé. (MTI)